Geri Dön

Etik Nedir? Etik Olmak Ve Etik Davranmak Ne Demektir?

Etik gündelik yaşam içerisinde çok fazla kullanılan kelimeler arasında yer alır. Bu kelime kullanılırken bazı kişiler anlamını tam olarak bilirken bazıları ise yanlış şekilde kullanabilmektedir. O yüzden birçok vatandaş bu sözcük için internet üzerinden araştırma gerçekleştiriyor. Peki, etik nedir? Etik olmak ve etik davranmak ne demektir? İşte detaylar.

Etik Nedir? Etik Olmak Ve Etik Davranmak Ne Demektir?

Yazılı basında ya da edebi metin ile beraber günlük yaşamda etik kelimesi cümle içerisinde çok fazla kullanılır. Etik isminin Felsefi bir anlamı olduğunu söylemek mümkündür. Türk Dil Kurumu açısından bakıldığında etik kelimesi ‘Doğruyu yanlıştan ayırabilmek amacıyla Ahlak kavramının doğasını anlamaya gayret etmek’ şeklinde geçmektedir.

Etik Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

İnternet üzerinde en çok araştırılan kelimeler arasında etik geliyor. Özellikle televizyonda ya da basında karşılaşılması nedeniyle birçok vatandaş internet üzerinden araştırma gerçekleştirmektedir. Felsefi bir yönüyle öne çıkan etik kelimesi, doğru ile yanlışı birbirinden ayırmak adına ahlak kavramının temelini anlamaya çalışmak üzerine kurulu bir sözcüktür.

Etik olmak ise doğru ile yanlışı ayırmak olarak nitelemek mümkün. Etik davranmak ise doğru ve yanlışı birbirinden ayırdıktan sonra, bunu uygulamalı olarak kullanmak şeklinde söylenebilir.

 

Bursa'da kullanılmayan 2 evde çıkan yangın söndürüldüBursa'nın Gemlik ilçesinde kullanılmayan 2 müstakil evde çıkan yangın itfaiye ekiplerince söndürüldü.Alınan bilgiye göre, Yeni Mahalle Kumla Yokuşu'nda boş olan 2 müstakil evde henüz bilinmeyen nedenle yangın çıktı.Bölgedeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. 6 itfaiye aracının müdahale ettiği yangın yaklaşık 1 saatte söndürüldü.Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet