Geri Dön

Evde bakım maaşına başvuru nasıl yapılır? Evde bakım maaşı ne kadar?

Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır? Evde bakıma muhtaç eş, dost akrabası olan vatandaşlar evde bakım maaşı ücreti ile bir nebze olsun rahat bir nefes alabiliyor. Peki Evde bakım maaşı ne kadar? Başvuru nasıl yapılır?

Evde bakım maaşına başvuru nasıl yapılır? Evde bakım maaşı ne kadar?

Evde bakım maaşı, yoksulluğa düşmenin önlenmesi ve engellilere yönelik bakım hizmetlerinin masraflarının karşılanması adına yatırılıyor. Evde bakmakla yükümlü oldukları kişiler için gününü yakınlarına ayıran kişiler evde bakım maaşı başvuruları nasıl yapılır sorusuna yant aramaya devam ediyor.

EVDE BAKIM MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

Sağlık kurulu raporuyla en az yüzde 40 engelli olduğu tespit edilen kişiler engelli aylığı alabilirler. Engellilik oranına göre engelli aylığının miktarı değişir. Engelli aylığı alacak kişinin 18 yaşından büyük olması da gerekir.

BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Evde bakım parası ve engelli aylığı alınabilmesi için başvuruların ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Evde bakım parası alınması için başvuru esnasında engellinin bulunması gerekmiyor. Gerekli belgelerle yapılan başvurular değerlendirilerek evde bakım parası bağlanması işlemleri gerçekleştiriliyor.

Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler SYDV’lerden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Alınan bu sevkle gidilen hastanede verilecek sağlık kurulu raporu için ücret alınmıyor. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen engelli aylığı bağlanıyor.

Kargocu paket teslimi için girdiği apartmana idrarını yaparak çıktıBeyoğlu'nda paket teslim eden kargocu apartmanın girişine idrarını yaptı. Apartman sakinlerini şok eden hareket güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber