Geri Dön
GündemEymir Gölü’nü ODTÜ’ye yedirmeyiz

Eymir Gölü’nü ODTÜ’ye yedirmeyiz

Gökçek, bakanlığın 2014-2019 imar planıyla Eymir Gölü’nün ODTÜ’nün kontrolünden çıkarak, kamu malı statüsü kazandığını ve belediyenin kontrolüne girdiğini bildirdi...

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Ormanı’na bayram tatilinde, polis eşliğinde gece yarısı operasyonu ile giren ve “tartışmalı” ODTÜ Bulvarı’nın inşaatını başlatan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 2 yıl aradan sonra yeniden Eymir Gölü’nü gündeme getirdi. Gökçek, “Önümüzdeki dönem Eymir Gölü’nü kesinlikle halka açacağız. İki kere iki dört. ODTÜ’ye özel bir göl olamaz. Ankara’nın hakkı burası. ODTÜ, yapacaksa göletini üniversite kampusu içinde yapsın. Halkın hakkını ODTÜ’ye yedirmeyiz” dedi. Gökçek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2014-2019 yıllarını kapsayan son imar planı ile Eymir Gölü’nün ODTÜ’nün kontrolünden çıkarak, kamu malı statüsü kazandığını ve belediyenin kontrolüne girdiğini bildirdi.
Gökçek, “ODTÜ, orayı sahipleniyor, oysa yeni yapılan planlamadan sonra orası ODTÜ’nün kontrolünden çıktı. Göl, artık kamu malı. Göle yüz metre kadar yakın olan yerlerin tamamı zaten otomatikman belediyenin kontrolüne giriyor. Bundan sonra biz yöneteceğiz” diye konuştu.

‘ODTÜ’ye tesis yapayım’
Başkan Gökçek, şunları kaydetti:
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2014-2019 yıllarını kapsayan yaptığı plan doğrultusunda Eymir Gölü tıpkı Mogan Gölü gibi halka açılacak. Ben ODTÜ’yü karşıma almak istemiyorum. Kardeşim siz oradan yararlanmak mı istiyorsunuz? Tamam ben bir de tesis yapayım size hediye edeyim. Benim gayem bekçi dövmek değil, üzüm yemek. Halkım buradan yararlanmalı. ODTÜ’ye özel bir göl, gölet olamaz. Ankara’nın hakkı burası. Burası ODTÜ’ye ait. ODTÜ, yapacaksa göletini üniversite kampusu içinde yapsın, ben de yardımcı olayım. Halkın hakkını ODTÜ’ye yedirmeyiz. Nasıl ODTÜ Bulvarı’nı açarken kararlı ve kesin hareket ettik, şimdi de kesin hareket etmeye mecburuz.”

‘Bazı hocalar marjinal’
Gökçek ayrıca, ODTÜ’nün 1950’lerden beri Ankara’da devrimin ana merkezi olarak kabul edildiğini belirterek, “Öğretim görevlileri içinde de bir çok marjinal var. Dolayısıyla ODTÜ, marjinal solun kalesi. Üniversite yönetiminde yeni tanzimler yapılması şart. Marjinallerin okulla ilişiği kesilmeli” dedi.

2012’de anket yaptırmıştı

Gökçek, ODTÜ sınırları içinde bulunan Eymir Gölü ile ilgili 2012’de anket yaptırarak, vatandaşlara, “Göl, halka açılsın mı?” diye sormuştu. Mimarlar Odası yetkilileri de, Eymir Gölü’nün zaten halka açık olduğunu, amacın Eymir kıyısında rant oluşturmak olduğunu ileri sürmüştü. Basın açıklamasında, “Eymir, doğal haliyle korunması için araç trafiğine kapalı. Yayalar ve bisikletliler, diledikleri gibi göl kıyısına girebiliyor” denilmişti.

Süper Loto'da 119 milyon 693 bin 823 TL'lik büyük ikramiye sahibini buldu
Yarıyıl tatili için flaş karar! Vali Yerlikaya duyurdu
4 maddelik kritik teklif Meclis'ten geçti! Vergiden muaf tutulacaklar
Erdoğan 'talimatı verdim' diyerek sıcak gelişmeyi duyurdu
İBB'den flaş uyarı: İzlanda kışı geliyor
'Camdaki Kız’da Cana’dan bomba hamle! ‘Olan yine Nalan’a olacak’
Belediyede rüşvet skandalında yeni gelişme!
Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu
Hadise bombayı patlattı! Sürpriz haberi Instagram'dan paylaştı
Gökhan Gönül bu sezon bir ilki yaşadı
Rum yönetiminden skandal YPG kararına Türkiye'den sert tepki!
Fenerbahçe yönetimine: Getiremiyorsunuz!
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
Başakşehir ve Galatasaray transfer yarışında
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler