Geri Dön
GündemEYT çıkıyor mu? EYT son dakika gelişmeleri neler? İşte EYT ile ilgili son haber

EYT çıkıyor mu? EYT son dakika gelişmeleri neler? İşte EYT ile ilgili son haber

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili son haberler merakla araştırılıyor. EYT çıkacak mı sorusuna cevap arayanlar, EYT haberlerini yakından takip ediyor. 2020 Yılı için EYT son dakika gelişmelerini araştıranlar, yapılan açıklamaları dikkatle okuyor. İşte EYT ile ilgili son haberde yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un EYT açıklaması...

EYT çıkıyor mu? EYT son dakika gelişmeleri neler? İşte EYT ile ilgili son haber

Emeklilikte Yaşa Takılan yüz binlerce vatandaş umut ışığı arıyor. Prim günü dolan fakat yaş şartını bekleyen Emeklilikte Yaşa Takılanlar, için EYT yasası çıkacak mı? 2020 Yılından umut bekleyen vatandaşlar neredeyse her gün EYT çıkacak mı? EYT ne oldu? EYT ile ilgili son haber nedir? sorularına cevap arıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ise EYT'liler için açıklamada bulundu ve EYT'lilerin merakını giderdi. İşte EYT ne oldu, çıkacak mı? EYT ile ilgili son haber nedir? sorularının cevapları...

EYT NE OLDU, ÇIKACAK MI? EY İLE İLGİLİ SON HABER

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, CNN Türk'te Hakan Çelik'e açıklamalarda bulundu. Selçuk, Elazığ ve Malatya'ya 5 milyon lira daha kaynak aktarılacağını belirtti. EYT'liler ilgili de Bakan Selçuk, "Şu anda bizim EYT bekleyenler, emeklilikte yaşı tutmayan kardeşlerimizin ortalama yaşı 48. Ama dünyanın hiçbir yerinde 48 yaş, yaşlı olarak kabul edilen bir yaş dilimi değil. Bizim geçen sene emekli ettiğimiz nüfusun ortalama yaşı 52-53 bandında" dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, depremden etkilenen Elazığ ve Malatya'ya 8 milyon lira kaynak aktardıklarını anımsatarak, 5 milyon lira daha ek kaynak aktaracaklarını bildirdi.

Bakan Selçuk, CNN Türk televizyonundaki canlı yayında soruları yanıtladı ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Elazığ ve Malatya'da meydana gelen depremin ardından Bakanlık olarak vatandaşlara psikososyal destek sağladıklarını belirten Selçuk, depremin hem aileler hem de çocuklar üzerindeki negatif etkilerini silmek için terapiler yaptıklarını kaydetti.

Bakanlığının görev alanında yer alan sigorta prim borcu ödemelerini deprem bölgesinde 30 Nisan'a kadar ötelediklerini hatırlatan Selçuk, şöyle devam etti:

"Yine sağlık katılım payları da 3 ay boyunca alınmayacak. İlaç temini konusunda da sıkıntı yaşanmayacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını, Bakanlığımızın sahadaki kılcal damarları olarak nitelendiriyoruz. Türkiye genelinde 1003 tane Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfımız var. Deprem bölgesinde vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamak için ilk etapta Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfımıza geçen hafta 8 milyon lira kaynak aktardık. Buna ek olarak bu hafta 5 milyon lira kaynak daha aktarılacak."

SOSYAL YARDIM PROGRAM SAYISI 43'E YÜKSELDİ

Bakan Selçuk, devletin sosyal koruma şemsiyesinin sosyal hizmetler, sosyal yardımlar ve sosyal güvenliği kapsadığını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Geçmişten bugüne baktığımızda ülkemiz ve milletimiz her zaman sosyal yardımlaşmayı ve dayanışmayı diri tutmuştur. Biz de bunu kurumsal olarak devam ettirmeye gayret ediyoruz. Sosyal yardım programlarının kapsamını genişlettik. 2002'de dört programla başlamışken, şu anda 43 programımız var. Baktığımızda 2002'de 2 milyar lira olan sosyal yardım bütçemiz şu anda 55 milyar liraya ulaşmış durumda. Türkiye, sosyal devlet olmanın ötesinde ultra sosyal devlet niteliğinde."

Türkiye'de nüfusun yüzde 9'unun 65 yaş üzerinde olduğuna dikkati çeken Selçuk, bu oranın ilerleyen yıllarda daha da artacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Yaşlı ve engellilere yönelik önemli politika ve uygulamaları hayata geçirdiklerini anımsatan Selçuk, engellilerin erişilebilirliğiyle ilgili bir genelge hazırladıklarını, bunu kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

NAFAKA

Nafaka konusunda Adalet Bakanlığı ile çalıştıklarını ve çözüme ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Selçuk, "Bizim en önemli isteğimiz ne kadın ne de erkek, tarafların hiçbirini mağdur etmeden hak temelli bir yaklaşımla nafakaya çözüm bulabilmek." diye konuştu.

EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR

Bakan Selçuk, "EYT" için de "emeklilikte yaşı tutmayanlar" kavramını kullanmayı tercih ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Şu anda bizim EYT bekleyenler, emeklilikte yaşı tutmayan kardeşlerimizin ortalama yaşı 48. Ama dünyanın hiçbir yerinde 48 yaş, yaşlı olarak kabul edilen bir yaş dilimi değil. Bizim geçen sene emekli ettiğimiz nüfusun ortalama yaşı 52-53 bandında. Yani Türkiye halen yapılan reformların neticesinde 65 yaş ortalamasına ulaşmış değil. Bunun tamamen 65 yaşa dönmesi 2048 yılını bulacak. Çünkü normalde bu bir reform süreciydi, reform sürecinin sonucunda yaş kriteri tekrar getirildi."

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Şile'de fabrika yangınıGelen son dakika haberine göre; Şile'de bir fabrikada çıkan yangın nedeniyle olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Elektrik malzemeleri üretimi yaptığı belirtilen fabrikadaki yangına Anadolu Yakası'nda bulunan çok sayıda itfaiye ekibi müdahale ediyor.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner