Geri Dön

Ezhel yorumu: Özendirmeden söz edilemez

Hukukçu Prof. Dr. Şen, tutuklu şarkıcı Ezhel ile ilgili olarak, ‘Yargı mercileri kişilerin ilham kaynaklarını sorgulayamaz’ dedi.

Ezhel yorumu: Özendirmeden söz edilemez

“Ezhel” adıyla bilinen rapçi Sercan İpekçioğlu’nun, bazı şarkılarında, “uyuşturucu kullanımını özendirmek ve kolaylaştırmak” suçundan tutuklanması, hukuki açıdan tartışılmaya başlandı. Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen ile stajyer avukat Filiz Demirbüker’in ortak yazdığı ve İpekçioğlu’nun ismini geçirmediği ortak metinde şunlar kaydedildi:

“Bir sanatçının verdiği röportajda, uyuşturucu maddenin ona sıkıntılı günlerinde çok iyi geldiğini, onu rahatlattığını, tarif edilemez bir deneyim olduğunu, acılarını hafiflettiğini belirtirse, bu durumda özendirmeden söz edilebilir. Çünkü kişinin aleni olarak uyuşturucu madde kullanımının faydalarını, özendirme bilinci ve kastıyla anlattığı açıktır.”

“Bir şarkının sözleri veya bir film sahnesi, içeriği itibarıyla birçok insan için rahatsız edici olabilir, ancak bu sübjektif değerlendirme yargı mercilerinin kararlarına gerekçe oluşturmamalıdır. Burada dikkate alınması gereken husus, kişinin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaya açıkça özendirme ve bu nitelikte yayın yapma kastının olup olmamasıdır. Halka açık bir yerde madde kullanımının faydalarını anlatan bir kişinin açıkça özendirme kastının olduğunu söylemek yerinde olsa da, aynı cümlelerin bir şarkı sözünde veya bir şiirde yer alması halinde, o ifadelerin eser sahibinin hayal ürününün sonucu olması nedeniyle, özendirme kastının varlığından bahsetmek mümkün olmayacaktır.”

Suça teşvik edici

“Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımını açıkça teşvik edici ifadelere birtakım insanlar ‘böyle sanat mı olur?’ diyerek tepki gösterebilirler. Ancak herkes, herkesin beğendiği şekilde veya içerikte şarkı söylemek zorunda olmamakla beraber şarkı sözlerinin sarsıcı, hatta suç işlemeye teşvik edici olması onların hayal ürünü olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.

Yargı mercileri, kişilerin ilham kaynaklarını sorgulama hakkına sahip değildir ki kurgunun hükmettiği alanda suç işleme kastının varlığından söz edilemeyecektir.”

Acil kampanya!

Bu arada Uluslararası Af Örgütü, Ezhel için, “acil eylem” kampanyası başlattı. Af Örgütü kampanyasında, Ezhel’in tutuklanmasına neden olacak somut kanıt olmadığı, ifade özgürlüğünün barışçıl biçimde kullanıldığı dile getirildi.

Kırıkkale'ye şehit ateşi düştüBitlis'in Tatvan ilçesinde askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan Astsubay Kıdemli Üst Çavuş Ömer Umulu'nun (40) şehadet haberi, memleketi Kırıkkale'deki evine ulaştı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet