Geri Dön

Facebook’ta çare arıyor

Yaptığı başarılı “yapay deri” çalışmalarıyla bilinen Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Utku Büyükşahin’in ‘Dokunma Hissine Sahip Yapay Deri’ üzerine yaptığı özel projesi NASA’nın ilgisini çekti.

Facebook’ta çare arıyor


Çok yüksek çözünürlükte, dokunma hissini bilgisayar ve robotlara aktarabilmeye yarayan sistemin uluslararası patenti de onaylandı. NASA bu teknolojiyi Mars’a gidecek Rovers’ta ve Robonaut’ta (robot astronot) kullanmak amacıyla Büyükşahin ile temasa geçti. Ancak bürokratik engellerle karşılaşan Büyükşahin, Facebook’ta çare arıyor.

15 günü var
Utku Büyükşahin karşılaştığı bürokratik engeli ve Amerika’daki Türk akademisyenlerden yardım talebini facebook üzerinden şöyle duyurdu:
“NASA bir Amerikan devlet kurumu olduğu için onların teknoloji sağlayıcıları arasında yer alabilmek için bir takım bürokratik engelleri aşmamız gerekiyor. Bunlardan en önemlisi benim Amerika’da çalışma iznim olmamasından dolayı Amerika’da Portland/Oregon merkezli olacak firmada Temmuz- Aralık 2015 tarihleri arasında NASA’nın desteklediği bu projeye yürütücülük (P.I. Primary Investigator) yapacak doktoralı veya doktora adayı (Ph.D. Candidate) Amerika’da çalışma izni olan birisinin bulunması. Bu kişinin dokunma sensörleri (tactile sensors) üzerine çalışmış veya çalışıyor olması iyi olur.
Bu aday doktorasının sonlarında olabilir, ‘Intern’ olarak 6 aylığına gelebilir. Çevrenizde bu konuda yardımcı olabilecek birisi var ise veya ‘Aa benden bahsetmiş’ diye düşünüyorsanız lütfen benimle irtibata geçin. NASA’ya yapılacak projede yürütücü olmanın bir kişinin kariyerine kazandıracaklarını anlatmama gerek olmadığını düşündüğümden burada yazmıyorum. Süremiz çok kısıtlı. 15 gün içerisinde bu kişiyi bulmuş olmamız gerekiyor.”

Terör örgütünün engellemelerine rağmen 'Eruh-Fındık Yolu ve Tünel Projesi' sürüyorTerör örgütü PKK'nın yıllarca engellemeye çalıştığı 4 ili birbirine bağlayacak "Eruh-Fındık Yolu ve Tünel Projesi" büyük bir hızla sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber