Geri Dön
Gündem‘FETÖ Fenerbahçe’yi ele geçirmek istedi’

‘FETÖ Fenerbahçe’yi ele geçirmek istedi’

17-25 Aralık soruşturmalarında şüphelilere kumpas kurdukları iddia edilen polisler hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı.

‘FETÖ Fenerbahçe’yi ele geçirmek istedi’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından hazırlanan 1453 sayfalık iddianamede bir numaralı şüpheli olarak Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen yer aldı. 8’i tutuklu 69 şüpheli hakkında hazırlanan iddianamede Gülen’in, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

Ayrıca Gülen’in kaçak olduğu belirtilen iddianamede tensip kararı ile birlikte tutuklanması da istendi. Başsavcıvekili İsmail Uçar hazırladığı iddianamede Ortaçağ dönemlerinden başlayarak, Menemen İsyanı, Şeyh Said ayaklanması, İstanbul’un fethi, Refah Yol hükümetinin devrilmesi, Atatürk’e suikast girişimi, Türkiye ve dünyada yaşanan darbeler, CHP ve MHP’de yaşanan kaset skandalları, Gezi eylemleri gibi birçok olaya değindi.

Şüphelilerin bağlı olduğu silahlı örgütten “FETÖ Silahlı Terör Örgütü” adında bahseden savcı Uçar, bu örgütün yerli bir örgüt olmadığını belirtti.

Savcı Uçar örgütün kökünün dışarıda olduğunu söyledi. CHP ve MHP’nin kaset skandallarında da iddianamede değinen savcı İsmail Uçar, CHP ve MHP’ye kaset kumpası kurularak partilerin yönetiminin dizayn edildiğini belirtti.


‘Gezi’ye destek verdi’

Gezi Parkı eylemlerinin FETÖ örgütü tarafından desteklendiğini iddia eden savcı Uçar, “17-25 Aralık tarihinde ve sonraki süreçte (MİT TIR’larının durdurulması) ise artık örgüt yeterli olgunluğa eriştiğini düşünerek, devlete karşı intihar saldırısına kalkışmıştır” ifadelerini kullandı. Şike davasında Fenerbahçe Futbol Kulübü’ne cemaat tarafından kumpas kurulduğu anlatılan iddianamede savcı Uçar, “Her ne kadar cemaate bağlı milletvekilleri bulunsa dahi, etkin konumda olacak kadar sayısal yeterliliğe sahip değillerdi. Bu nedenle cemaat, bir dönem Fenerbahçe Futbol Kulübü’nü ele geçirmek için kurmuş olduğu kumpas gibi iktidar partisinin başına da dilediği idareyi geçirmek için kumpas kurmaya karar vermiştir” değerlendirmesini yaptı.