Geri Dön

FETÖ’nün tezgâhı deşifre edilmişti

Bilişim uzmanı Koray Peksayar, hazırladığı 52 sayfalık bilirkişi raporunda ‘Mor Beyin’ adıyla bir dönem yayında olan bazı uygulamaların bünyesinde ByLock sunucusuna yönlendirme olduğunu ortaya çıkarmıştı

FETÖ’nün tezgâhı deşifre edilmişti

FETÖ kumpası olduğu anlaşılan Balyoz, Poyrazköy ve Ergenekon gibi davalarda da adli bilirkişi olarak fikrine başvurulan bilişim uzmanı Koray Peksayar, ekim ayında ‘Mor Beyin’ adıyla bir dönem yayında olan bazı uygulamaların bünyesinde ByLock’a yönlendirme olduğunu deşifre etmişti.

Peksayar, hazırladığı 52 sayfalık bilirkişi raporunda, FETÖ tarafından geliştirildiği tespit edilen ve aralarında müzik, oyun, alışveriş uygulamalarının da olduğu ‘Mor Beyin’ yazılım programlarıyla, kullanıcıların farkında bile olmadan ‘https://bylock.net’ sunucusuna yönlendirildiğini raporlamıştı.

FETÖ’nün tezgâhı deşifre edilmişti
Fotoğrafla başladı

Peksayar’ın bu tespitleri de 11 Ekim’de avukat Ali Aktaş tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmişti. Milliyet de 4 Kasım’da “Mor Beyin” internet sitesi konusundaki şüpheleri gündeme getirmişti. Başsavcılığın Mor Beyin tezgâhıyla ilgili açıklamasının ardından Milliyet’e konuşan avukat Ali Aktaş, süreci şöyle anlattı:

“Tüm bu süreç yarım sayfalık bir rapordan, cep telefonu kamerasıyla çekilmiş bir fotoğrafla ortaya çıktı. ‘Freezy’ uygulamasının Bylock’a yönlendirdiğini gösteren bir rapor parçacığıydı bu. Bu raporun sahibi bir bilirkişi, korkusundan bunu paylaşmak istemiyordu. Bu rapor, Temmuz ayında ortaya çıkmış aslında. Eylül ayında Ankara’da iki mağdurun eline geçiyor bir şekilde. Onlar da beni aradı. Bunu gündeme getirmek istedik. Tabi elde bir rapor yok. Adli bilişim uzmanı Koray Peksayar’dan rica ettim. O da bilimsel bir teyit yaptı. Bununla bir suç duyurusunda bulunduk ve bu süreç gelişti. Türkiye zor bir iklimden geçiyor. Bunu siyasilerin gündemine taşımamız da lazımdı. Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı’nın masasına kadar bu raporu ve suç duyurusunu ilettik. Devletin ilgili kurumları da harekete geçirildi. Bu kurumlar çalıştı ve bu sonuç ortaya çıktı. Tabii bunlar kolay olmadı. Özellikle sosyal medyada bizim kripto olduğumuz, soruşturmaları sulandırdığımız gibi şeyler söylendi. Bizim niyetimiz aslında sulandırmak için Bylock’un içerisine atılmış olan masum insanların sorunlarını ortaya çıkarmaktı. Biz bu havuzun temizlenmesini sağladık.”

‘Muhtemelen beraat’

Aktaş, bu kişiler hakkında Bylock’tan başka delil yoksa muhtemelen beraat kararları verileceğini belirterek, şöyle devam etti:

“Bunların içerisinde memur olanlar ve ihraç edilmiş insanlar var. Bunlarla ilgili mağduriyetlerin giderilmesi ve işe iadeleri gündeme gelecektir. Bugüne kadar mahrum kaldıkları özlük hakları ve maaşlarının da iadesi icap ediyor. Haksız tutuklamalar nedeniyle kişilerin açacakları tazminat davaları da olacaktır. Olayın bir de itibar boyutu var. İçinden darbe örgütü çıkarmış bir yapının mensubu olmakla suçlanmak kadar ağır bir şey yok. Dolayısıyla bu insanların iade-i itibar talepleri olacaktır. Başsavcılık açıklama yaptı, muhtemelen siyasiler de açıklama yapacaktır. Burada devletin bir kusuru olmuş olabilir ama asıl sorun FETÖ’nün bu tuzağı kurmuş olmasıdır. Kendi mensuplarına Bylock yükletmesinin yanında aynı zamanda örgütsel hiyerarşide önemli elemanlarını gizlemek bakımından bu uygulamalarla başka insanları da bu havuza dahil etmiş durumda. Merhamet edip ‘Böyle bir iş vardı’ demedi hiç kimse bunu bildikleri halde. Bu büyük bir merhametsizlik ve vicdansızlık. Devletin iade-i itibar yapması gerekir.”

‘Sıradan insanlar var’

“Mor Beyin” uygulamalarındaki yönlendirmeyi tespit eden adli bilişim uzmanı bilirkişi Koray Pesayar ise, bir mesleki başarıdan önce oldukça mutlu olduğunu belirterek, “Bu belki bir mesleki başarı ama ben hiç tanımadığım ve zor duruma düşmüş insanlara yardımcı olduğum için çok gururluyum. Bu süreçte binlerce dost kazandık. Bu tip toplu davalarda, Ergenekon, Poyrazköy, Balyoz gibi davalarda yargı yanlış yönlendirilebiliyor. Ancak bu seferki çok daha farklı. Ergenekon, Poyrazköy, Balyoz davalarında yargılanan o insanlar nispeten biraz daha güçlüydü. Arkalarında ciddi kamuoyu desteği vardı. Ama bu insanlar sıradan insan. Bir anda hayatları alt üst olan insanlar. Bu açıdan gerçeğin ortaya çıkmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Evde yalnız bırakılan 2 çocuğu, itfaiye dışarı çıkardı!Şanlıurfa’da bir apartman dairesinde ailesi evde olmayan 2 çocuğun ağlama sesleri üzerine komşular, itfaiyeye ihbarda bulundu. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri mahsur kalan çocukları kurtardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet