Geri Dön
GündemFETÖ operasyonu: 196 gözaltı

FETÖ operasyonu: 196 gözaltı

FETÖ’nun TSK’daki yapılanmasına yönelik 6 ayrı soruşturmada 230 gözaltı kararı çıkarıldı. Dün 53 il ve KKTC’de yapılan operasyonlarda 196 kişi gözaltına alındı

FETÖ operasyonu: 196 gözaltı

İzmir merkezli 53 il ve KKTC’de FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik operasyonda örgütün sözde mahrem imamlarıyla ankesörlü telefonlardan irtibat kurdukları tespit edilen ve haklarında gözaltı kararı verilen 123’ü muvazzaf 184 şüpheliden 166’sı yakalandı. Şüpheliler arasında iki albay, yedi binbaşı, 10 yüzbaşı, 22 üsteğmen, iki teğmen, 95 astsubay, sekiz uzman çavuş bulunduğu kaydedildi.

6 ayrı soruşturma

Ankara’da da 11’i aktif görevde, üçü emekli, ikisi ihraç 16 astsubay ile bir ilişiği kesilmiş askeri öğrenci ve iki mahrem imam olmak üzere toplam 19 şüphelinin örgüt ile irtibatlı olduğu belirlendi. Şüphelilerden dokuzu gözaltına alındı. Yine Ankara’da FETÖ’nün Milli Eğitim Bakanlığı yapılanmasına yönelik haklarında kararı verilen ve beşi halen öğretmenlik yapan 13 şüpheliden sekizi gözaltına alındı. Ankara’da kamudan ihraç edilen FETÖ mensuplarının yurt dışına kaçmalarını sağlamaya çalıştıkları belirlenen üçü eski emniyet mensubu beş şüpheliden dördü de yakalandı.

Öte yandan Mersin’de 7, Samsun’da iki, Kırklareli’de bir kişi gözaltına alındı. Böylece 6 ayrı soruşturmada hakkında gözaltı kararı verilen 230 kişiden 196’sı gözaltına alınmış oldu.

‘Ortak veri paylaşımı’

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ’nün, TSK içerisine sızdırdığı mensuplarının deşifre edilmesi amacıyla kuvvet komutanlıklarıyla “ortak veri paylaşımı” yapıldığı belirtildi. Bu yöntemle 13 Ekim 2020 ve 23 Mart 2021 arasında düzenlenen beş yakalama, gözaltı işlemi sonucunda 847’si muvazzaf 934 asker şüpheli hakkında işlem yapıldığı kaydedildi. Delillerin birleştirilmesi suretiyle Hava Kuvvetleri  Komutanlığına gönderilen 3 bin 372 delil dosyasının incelenmesi sonucunda b tarih itibariyle güncel sayı olarak 679 terör örgütü iltisaklı personelin ihracının sağlandığı ifade edildi.

 

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yakında her ilde devreye alıyoruzCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde "24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları" Kura Töreni'nde konuşma yaptı. Yargıda iş yükünü düşüren alternatif bir hukuk sistemini hedeflediklerini belirten Erdoğan, 'İdari sulh usulü, sistemi rahatlatacak bir yeniliğimiz olacak. Yakında her ilde sulh komisyonlarını devreye alıyoruz. Böylece yargının iş yükünü düşüren bir çözüm yolunu daha hukuk sistemimize kazandırmayı hedefliyoruz.' dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler