Geri Dön

FETÖ soruşturmasında yakalanan 806 şüpheliden 198'i itirafçı oldu

2010'daki komiser yardımcılığına geçiş sınavına yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan 806 şüpheliden 198'i itirafçı oldu. Öte yandan FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturmada gözaltına alınan 237 muvazzaf askerden 188'i, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi

FETÖ soruşturmasında yakalanan 806 şüpheliden 198'i itirafçı oldu

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, 2010'daki komiser yardımcılığına geçiş sınavına yönelik FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan 806 şüpheliden 257'si tutuklandı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, 2010'daki Polislikten Komiserliğe Geçiş Sınavı'nda, FETÖ üyelerinin yazılı sınav öncesinde sorulara erişerek bunları örgüt mensuplarına verdiklerinin tespiti üzerine haklarında gözaltı kararı verilen bin 112 şüphelinin yakalanması için 76 ilde 12 Şubat'ta başlatılan operasyonda 806 şüpheli gözaltına alındı. Emniyette işlemleri tamamlandıktan sonra bulundukları illerde hakim karşısına çıkartılan şüphelilerden 257'si tutuklandı.

4 ŞÜPHELİDEN BİRİ İTİRAFÇI OLDU

Emniyette ifadeleri alınan şüphelilerden 198'i etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanırken, bu kişilerin verdikleri bilgiler doğrultusunda bin 853 yeni isme daha ulaşıldı. Söz konusu kişilerle ilgili soruşturmanın sürdüğü, yeni isimlerin de gözaltına alınacağı belirtildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin verdiği ifadeler de FETÖ'nün soruların çalınmasında uyguladığı yöntem ve kullandığı söylemleri bir kez daha gözler önüne serdi. İtirafçı ifadelerinde, sınav sorularının neden verildiğini sorgulayan veya haksızlık yapıldığını düşünen örgüt üyelerinin, "Saçma sapan veya inançsız insanlar kazanacağına bizden olanlar kazansın", "Dini vecibeleri yerine getirmek için memura izin verecek amirlere ihtiyaç var" ve "Bu ülkede adalet yok" şeklinde açıklamalarla ikna edildikleri ortaya çıktı.

FETÖ'nün, önceki yıllarda yapılan sınavları kazanamayan kişilerde "örgüt sayesinde kazandı" düşüncesini empoze ederek bu kişilerin örgüte bağlılıklarını ve motivasyonlarını artırmaya çalıştığı belirlendi.

Örgütün sınavlardan sonra, kazananlar listesinde yer alan öğrencileri yakın takibe aldığı, "mahrem abilerin" bu öğrencilerle irtibata geçtikleri ve kurs için kalacak yer ayarladıkları tespit edildi.

Soruları dağıtan FETÖ üyelerinin, sınava girecek kişilere soruları kimseyle paylaşmamaları için "Kur'an-ı Kerim'e el bastırdıkları" ve soru kağıtlarının karalanmaması, çoğaltılmaması, dağıtılmaması ve ezberlendikten sonra geri alınacağı hususlarında telkinlerde bulundukları öğrenildi.

YANLIŞ SORUYA DOĞRU YANIT

Soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı çıkarılan bin 112 kişiden 143'ünün başka FETÖ soruşturmaları kapsamında tutuklu bulunduğu, 130'unun ise görevde olduğu ifade edilmişti.

Hakkında yakalama kararı çıkarılan şüphelilerin isimlerinin, 2010'daki sınava ilişkin soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporuyla belirlendiği, zanlıların tamamının bu sınavın iptal edilen 13 sorusuna da doğru yanıt verdiği tespit edilmiş, sınav sonrasında yanlış olduğu anlaşılarak mahkeme kararıyla iptal edilen 13 soruya FETÖ üyelerinin neredeyse tamamı, aynı yanlış şıkkı işaretleyerek doğru sayılan cevabı verdiği ortaya çıkmıştı.

Söz konusu raporda, uzmanların "çözülmesi zor" olarak değerlendirdiği 8 soruyu da örgüt üyeleri doğru cevapladığı gözler önüne serilmişti.

Raporda ayrıca, aralarında sınavı kazanmasına rağmen kontenjan nedeniyle rütbe alamayan kişiler ile sonradan yürütülen soruşturmalar sonucu rütbeleri sökülen veya çeşitli nedenlerle Komiser Yardımcılığı Kursunu tamamlayamayan adayların da bulunduğu bin 134 kişinin, sınav soru ve cevaplarını önceden görerek sınavı kazandıkları ve bu sınavda şüpheli oldukları kaydedilmişti.

FETÖ'NÜN TSK YAPILANMASINA YÖNELİK OPERASYON

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik soruşturmada gözaltına alınan 237 muvazzaf askerden, aralarında subayların da olduğu 188'i, tutuklama istemiyle hakimliğe sevk edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca, FETÖ'nün TSK yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan, albay, yarbay, yüzbaşı ve teğmen rütbesinde askerlerin de bulunduğu 237 şüphelinin savcılıkça ifadesi alındı.

Soruşturma savcılığı, 188 şüpheli askeri, "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklama istemiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti. Şüpheli 7 askeri de adli kontrol istemiyle hakimliğe sevk eden savcılık, itirafta bulunup yararlı bilgiler veren 42 askeri ise serbest bıraktı.

Şüphelilerin hakimlikteki işlemleri devam ediyor.

Başsavcılık, örgüt içi haberleşme amacıyla ankesör veya sabit kontörlü hat kullanan FETÖ şüphelisi askerlere yönelik soruşturma kapsamında, 22 Şubat'ta, aralarında 2 albay, 1 yarbay, 8 binbaşı, 10 yüzbaşı, 73 üsteğmen ve 8 teğmenin bulunduğu 295 muvazzaf asker hakkında gözaltı kararı vermiş, yapılan operasyonlarda şüphelilerden 237'si yakalanmıştı.

Hakkında gözaltı kararı bulunan firari 58 şüphelinin yakalanması için yürütülen çalışmalar da devam ediyor

İstiklal Caddesi'nde bayram yoğunluğuKurban Bayramında İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanında, adeta iğne atsan yere düşmeyecek şekilde yoğunluk oluştu. Dikkat çeken yoğunlukta bazı vatandaşların maske takmadıkları, takanların da çenesinin altında takmaları dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber