Geri Dön

Firari İpek’in telefon trafiği deşifre oldu

FETÖ’nün “çatı davası”nın firari sanığı ve eski Koza Holding yöneticisi Hamdi Akın İpek’in, örgütün sözde “Yargıtay imamı” olduğu öne sürülen Mehmet Rasim Kuseyri, firari eski futbolcu Hakan Şükür ve çok sayıda örgüt üyesiyle defalarca görüştüğü HTS kayıtlarıyla ortaya çıktı. 30 Ağustos 2015’te İngiltere’ye kaçan İpek’le ilgili Türkiye’nin iade talebi, 28 Kasım’da Londra’daki Westminster İlk Derece  Mahkemesi’nce reddedilmişti.

Firari İpek’in telefon trafiği deşifre oldu

Dava dosyasındaki HTS kayıtlarına göre, İpek ile örgütün sözde “Yargıtay imamı” olduğu belirtilen Kuseyri arasında 24 telefon görüşmesi yapıldı.

765 görüşme yapmış

İpek’in, örgütün 17-25 Aralık sürecinde Ankara Emniyet Müdürü olan firari Kadir Ay ile 23, eski Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) İstihbarat Daire Başkanı Cihangir Çelik ile altı, FETÖ üyeliğinden ihraç edilen eski emniyet müdürleri Mustafa Çil ile 43, Murat Çetiner ile 11 kez iletişim kurduğu bunun yanı sıra firari İpek’in, istihbaratçı eski polisler Mustafa Demir, Hüseyin Fidan, Mükerrem Paksoy, Nedret Karaman ile toplam 756 kez telefonla görüştüğü belirlendi.

Firari İpek’in 17-25 Aralık sürecinde irtibat halinde olduğu tespit edilen bir diğer isim Hakan Şükür’le de 28 kez görüştüğü kayıtlara geçti. Örgütün medya yapılanmasından sorumlu isimlerle de yüzlerce kez görüştüğü belirlenen İpek’in FETÖ firarileri, kapatılan Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ile iki, kapatılan Bugün gazetesi Ankara Temsilcisi Adem Yavuz Arslan ile 268, Bugün gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt ile 185, Bugün gazetesi Ankara Haber Müdürü İrfan Galip Dumlu ile beş, Bugün ve Kanaltürk Ankara Haber Müdürü Cafer Teyyar Kala ile de iki kez telefon görüşmesi olduğu tespit edildi.

İpek’in HTS kayıtlarında dikkati çeken ve örgütsel amaçla iletişim kurduğu değerlendirilen diğer isimler ise şunlar:

FETÖ firarisi, örgütün “Ankara imamı” Cemil Koca, Angels Peninsula Otel eski müdürü Koza-İpek davasının sanığı Hasan Burak Sertcan, eski Başbakanlık Başmüfettiş Ahmet Bıçakçı, eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, FETÖ’ye finansal destek sağladığı tespit edilen iş insanı Murat Sungurlu.

l ANKARA A.A

Çekmeköy'de silahlı kavgaİstanbul Çekmeköy'de çıkan kavgada, silahla vurulan 2 kişi yaralandı. Polisin kaçan kişileri yakalamak için çalışması sürüyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet