Geri Dön

Fırınlar iftar saatine kadar açık olacak mı? Fırınlar kaça kadar açık kalıyor, pide almak için fırına gitmek serbest mi?

Corona virüs tedbirleri kapsamından 30 Büyükşehir ve Zonguldak'ta başlayan sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Ramazan ayının ilk günü olması nedeniyle fırınlara pide almak için gitmek isteyenler pide almak için sokağa çıkmak serbest mi sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Fırınlar kaça kadar hizmet verecek? Fırınlar iftar saatine kadar açık olacak mı?

Fırınlar iftar saatine kadar açık olacak mı? Fırınlar kaça kadar açık kalıyor, pide almak için fırına gitmek serbest mi?

Ramazan ayının ilk günü içerisindeyiz. Ramazan sofralarının olmazsa olmazı arasında yer alan ramazan pidesi satışına fırınlardan devam ediyor. 30 Büyükşehir ve Zonguldak'ta 22 Nisan 24:00 itibariyle başlayan sokağa çıkma yasağı ikinci gününde devam ediyor. Peki Sokağa çıkma yasağı süresince fırından pide veya ekmek almaya gitmek serbest mi? Fırından pide almak yasak mı? Fırınlar iftar saatine kadar çalışacak mı?

FIRINLAR SAAT KAÇA KADAR AÇIK?

Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi için fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı ve benzeri pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacak. İftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecek.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA PİDE SATIŞI NASIL OLACAK?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelgede;

23.04.2020 Perşembe, 24.04.2020 Cuma, 25.04.2020 Cumartesi ve 26.04.2020 Pazar günleri, ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işyerleri ile bu işyerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı işyerleri (Bu işyerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilir.) açık olacaktır.

Ekmek dağıtımının düzenli olması amacıyla Vali ve Kaymakamların başkanlığında fırıncılar odası, yerel yönetim, emniyet ve jandarma temsilcilerinin katılımıyla oluşacak komisyon tarafından, her mahalle için muhtar görüşü de alınarak ivedilikle il/ilçe ekmek dağıtım planı yapılacak, bu planda il/ilçedeki ekmek üreten işyerlerinin sorumlu oldukları dağıtım bölgeleri (mahalle/cadde/sokak ölçeğinde) ile her dağıtım bölgesi için görev yapacak araç listeleri belirlenecek. Bu şekilde yapılacak planlama dışında sadece Vefa Sosyal Destek Birimleri ekmek dağıtımını gerçekleştirebilecek.

'Bu katliamın hesabını hukuk önünde soracağız'Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Hocalı katliamının hesabını hukuk önünde soracaklarını belirterek, "Hocalı katliamını kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum." ifadesini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet