Geri Dön
GündemFotoğrafçıdan ‘Onur’lu davranış

Fotoğrafçıdan ‘Onur’lu davranış

Malatya’da 15 yaşındaki gelinin fotoğrafını çekmeyi reddedip damatla dövüşen Onur Albayrak’a ‘onurlu duruşu’ için tebrik yağıyor

Fotoğrafçıdan ‘Onur’lu davranış

Malatya’da düğün fotoğrafçısı Onur Albayrak, bir çekimde gelinin yaşının 15 olduğunu öğrenince fotoğraf çekmeyi reddetti. 30’lu yaşlardaki damat bu yüzden Albayrak’a küfredip hakaret etti. İkili arasındaki kavgada damadın burnu kırılırken, fotoğrafı çekmediği için büyük destek gören Albayrak, “Böyle bir şeye ortak olamazdım. Bu bir istismar, tecavüzdür. Yurdun dört bir yanından tebrik mesajları alıyorum. Olası saldırıya karşı dükkânımın önünde tanımadığım insanlar nöbet tutuyor” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri de zorla evlendirilen çocuğun adresinin tespit edildiğini bildirdi.

Milliyet’e anlattı

Milliyet’e konuşan fotoğrafçı Onur Albayrak, fotoğraf çekimi için anlaşmayı 30’lu yaşlardaki damat ile yaptığını ve gelini hiç görmediğini söyledi. Anlaştıkları tarih olan 5 Temmuz’da çekim için Turgut Özal Tabiat Parkı’na gittiğini ve orada gelin, damatla karşılaştığını belirten Albayrak şunları anlattı: “Gelin çok küçük görünüyordu. Yaşını sordum. ‘15’ dedi. Duyunca irkildim. Bunun bir istismar olduğunu ve bu fotoğrafı çekemeyeceğimi söyledim. Arkamı dönmemle damattan bir darbe aldım. Bir yandan da küfrettiğini işittim. Kendimi savunmak durumunda kaldım. ‘Anlaştık fotoğrafları çekeceksin’ diyor ve küfrediyordu. Yumruklaştık. Damadın burnu kırıldı. Asistanlarım ve düğün sahiplerinin araya girmesiyle zor ayrıldık” dedi.

‘Bu istismara ortak olamam’

Küçük yaşta evlilik suçuna ortak olamayacağını ve kimsenin kendisine zorla evlendirilen bir çocuğun fotoğrafını çektiremeyeceğini söyleyen Onur Albayrak, olayın kamuoyuna yansımasının ardından aldığı destekten dolayı da çok mutlu olmuş. “Çocuk evliliği bir tecavüzdür, bir istismardır” diyen Albayrak şöyle devam etti: “Yurdun dört bir yanında ne güzel insanlar varmış. Tebrik mesajları alıyorum. Kamuoyu çok duyarlı. Anladım ki kim olsa aynı tepkiyi verirmiş. Vicdanım rahat, yine aynı şeyi yaparım.”

Müdürlük devreye girdi

Onur Albayrak’ın fotoğrafını çekmeyi reddettiği kız çocuğuyla ilgili aradığımız Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Malatya İl Müdürlüğü yetkilileri, adres tespiti yapıldığını ve konunun incelendiğini belirtti.

‘Gelinlik satılmasın’

Onur Albayrak iki tarafın da birbirinden şikayetçi olmadığını, bu nedenle düğünü engelleyemediğini belirterek, “Evlendirilmek istenen çocukları gören gelinlikçi gelinlik satmazsa, kuaför saçını yapmazsa, fotoğrafçı fotoğrafını çekmezse, düğün salonu yer vermezse çocuk gelinler azalır” dedi.

Manisa’da ‘çocuk gelin’ operasyonu

Manisa Turgutlu’da 14 yaşındaki S.E. adlı kız çocuğunun, M.Ş. (22) ile evlendirileceği ihbarını alan ilçe jandarma komutanlığı ekipleri harekete geçti. Jandarma ekibi, savcının talimatıyla adrese operasyon düzenledi. Ailesinden alınarak avukat ve pedagog eşliğinde ifadesine başvurulan S.E, Turgutlu Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne teslim edildi. Gözaltına alınan M.Ş. ve kızın annesi S.E. (29) ise ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. AA

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Okula dalan pitbull öğrencilere dehşeti yaşattıKocaeli’nin Darıca ilçesinde bir lisenin bahçesine dalan pitbull cinsi köpek, 5 öğrenciyi ısırarak yaraladı. O anlar bir vatandaşın cep telefonu kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler