Geri Dön
GündemGalaksimizin Adı Nedir? İçinde Bulunduğumuz Galaksinin Özellikleri Nelerdir?

Galaksimizin Adı Nedir? İçinde Bulunduğumuz Galaksinin Özellikleri Nelerdir?

Latince ''galaxie'' kelimesinden türetilmiş olan galaksi sözcüğü gök ada anlamına gelir. NASA tarafından yapılan araştırmaların sonucunda galaksimizde yaklaşık 18 milyar gezegen ve 300 milyardan fazla yıldız olduğu tespit edildi. Çubuklu - sarmal bir yapıda olan galaksimizin dışında 3 tip daha galaksi vardır. Bunlar sırasıyla sarmal, düzensiz ve eliptiktir. Galaksimizin adı nedir? İçinde bulunduğumuz galaksinin özellikleri nelerdir? Merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını derledik.

Galaksimizin Adı Nedir? İçinde Bulunduğumuz Galaksinin Özellikleri Nelerdir?

Gelişen uzak teknolojisi ile birlikte hem evren hem de galaksimiz hakkında çok daha fazla bilgiye erişmek mümkün oldu. Yapılan araştırmaların sonucunda birçok yeni yıldız keşfedilmiş ve kara delikler hakkında daha kapsamlı bilgilere ulaşılmıştır.

Galaksimizin Adı Nedir?

Galaksimizin adı samanyoludur. Eski kaynaklarda kehkeşan olarak da adlandırılan galaksimiz, çubuklu sarmal bir yapıdadır.

İçinde Bulunduğumuz Galaksinin Özellikleri Nelerdir?

Galaksimiz evren ile birlikte bing bang sonucu oluşmuştur.

İçinde bulunduğumuz galakside toplam kaç yıldız ve gezegen olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte yıldız sayısının toplamda 300 - 350 milyar olduğu tahmin edilmektedir.

Samanyolunun en önemli özelliklerinden biri entropi yasası ile açıklanır. Bu yasaya göre evren sürekli genişlemektedir. Bunun neticesinde evrenin ya içine doğru çökeceği ya da donacağı öngörülüyor. Galaksideki toplam gezegen sayısının 20 milyara yakın olduğu biliniyor.

Albert Einstein'ın görecelilik kuramı galaksimiz hakkında bilinen gerçekliklerin farklı bir şekilde yorumlanmasına neden oldu. Özellikle atom altı parçacıklarının ve elektronların özellikleri zamana ve bulunduğu konuma göre değişkenlik gösterir.

Dünyanın içinde bulunduğu güneş sistemindeki diğer gezegenler şu şekilde sıralanabilir: Mars, Jüpiter, Satürn, Venüs, Uranüs, Merkür. Plüton ise güneş sisteminde yer almasına rağmen cüce gezegen olarak tanımlanmaktadır. Güneş ise gezegen değil bir yıldız olup samanyolunun merkezinden 26.000 ışık yılı uzaklıktadır. Galaksimizin yarıçapı ise 52.850 ışık yılıdır.

 

Minibüsü 'maskesiz-mesafesiz' diskoya çevirdilerSultangazi'de 'tam kapanma' kurallarını ihlal eden bir grup gencin yolcu minibüsündeki eğlencesi cep telefonu kamerasına yansıdı. Başka bir görüntüde ise kuralları ihlal ederek parkta doğum günü kutlaması yapıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet