Geri Dön
GündemGaziantep'te 112'yi 11 bin kez asılsız ihbarda bulunan kişi tutuklandı

Gaziantep'te 112'yi 11 bin kez asılsız ihbarda bulunan kişi tutuklandı

Gaziantep'te acil çağrı merkezine yaklaşık 11 bin kez asılsız ihbarda bulunduğu tespit edilen kişi, tutuklandı. Muş'ta, ise 8 ay önce hizmete giren 112 Acil Çağrı Merkezi'ne gelen 400 bine yakın ihbardan 330 bini asılsız çıktı. Bu çağrıların arasında evlenmek isteyip, aday arayan insanlar ve parası yetmediği için taksi tutamayıp, ambulans isteyenler de var.

Gaziantep'te 112'yi 11 bin kez asılsız ihbarda  bulunan kişi tutuklandı

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğüne bir süreden beri yaklaşık 10 bin defa SMS atan ve yaklaşık bin kez de arayarak asılsız ihbarlarda bulunan kişinin S.K. olduğunun belirlendiği kaydedildi. 

Düzenlenen operasyonla S.K'nin gözaltına alındığı belirtilen açıklamada, "Gerçek vaka için arayan vatandaşlarımızın iletişimine engel olan ve çağrı merkezini gereksiz yere meşgul eden S.K, Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerimizce tespit edilerek yakalanmış, sevk edildiği adli mercilerce tutuklanmıştır." denildi.

MUŞ'TA 400 İHBARIN 330 BİNİ ASILSIZ 

Muş'ta 10 Şubat 2021'de hizmet vermeye başlayan 112 Acil Çağrı Merkezi'ne yaklaşık 8 ayda 400 bin ihbar geldi. Gelen ihbarların 70 bini doğru çıkarken, 330 bini asılsız olarak kayıtlara geçti. 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Tuncay Mergen, "Bünyemizde 6 tane kurum bulunmaktadır. Kurumumuza günlük yaklaşık 2 bin çağrı gelmektedir. Bunların yüzde 85'i asılsız, vakaya dönüşmeyen çağrılardır. Yüzde 15'i ise asıllı, vakaya dönüşen çağrılardır. 10 Şubat itibarıyla günümüze kadar gelen çağrı sayısı ortalama 380-400 bin civarındadır. Bunların 60-70 bini asıllı vakaya dönüşen çağrılardır. Diğerleri ise asılsız vakaya dönüşen çağrılardan oluşmaktadır" dedi.

Asılsız çağrıların personelin performansını büyük ölçüde etkilediğini belirten Mergen, asılsız ihbarda bulunduğu tespit edilen 10 kişi hakkında inceleme başlatıldığını bildirerek, "Asılsız çağrı yapan vatandaşlarımız hakkında kanuni işlem bulunmaktadır. Şu anda 10 tane asılsız çağrıda bulunan vatandaşımız hakkında işlem başlatıldı. İlerideki günlerde asılsız çağrıda bulunan kişiye 512 TL ceza verilecektir. Bu asılsız çağrılarla ilgili cezalarımız, işlemlerimiz devam edecektir" diye konuştu.

Gaziantepte 112yi 11 bin kez asılsız ihbarda  bulunan kişi tutuklandı

 'EVLENMEK İSTEYENLER BURAYI ARIYOR'

Görevlerinin asılsız vakaları eleyip, gerçekçi vakalara ulaşmak olduğunu belirten çağrı karşılama personeli Hatice Kaymazalp ise şunları söyledi:

"Gelen gerçek ihbarların yanında çok ilginç vakalara da rastlıyoruz. Malazgirt ilçesinden arayıp, 'kedimin psikolojisi bozuldu' diye arayanlar olabiliyor. Okul, proje isteyen insanlar olabiliyor. Evlenmek isteyip, aday arayan insanlar burayı arayabiliyor. Parası yetmediği için taksi tutamayıp, ambulans isteyenler olabiliyor. Tabii ki tüm bunlar bizim gerçek vakalara ulaşmamızı engelliyor. Asıl vakalara çok daha geç ulaşmamıza neden oluyorlar."

Her nöbetlerinde iki vatandaşın sürekli arama yaptığını belirten Kaymazalp, "Her nöbette arayan iki tane fiks vatandaşımız var. Bir tane hanımefendi haberleri izleyip, bizlere anlatmak için arıyor. Diğer bir beyefendi ise kendini polis zannedip, kayıp vakaların yerini bize ihbar ediyor" dedi.

Gaziantepte 112yi 11 bin kez asılsız ihbarda  bulunan kişi tutuklandı

 

Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
700 milyon liralık vurgun! Her yerde aranıyordu, yakalandı
18 yıl perde açmadı! Cesetlere yaptıklarına duyanlar inanamadı
İstanbul radara girdi! Uyarılar peş peşe geldi! Trafik yoğunluğu...
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
Uyuyan kocasını baltayla öldürmüştü! İfade değiştirdi
Acun Ilıcalı'nın Hull City'e ilk transfer Türkiye'den
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Markette rezalet! 'İğrenç' müşteri sosyal medyayı salladı
İlk kez duyuruldu! Üç farklı hava aracına entegre edildi
Hafta sonu tatili 2,5 güne çıktı! Ülkede tarihi değişim
Çılgın bonservis bedeli! Türk futbol tarihinde bir ilk
Karan böyle rol çaldı! 'Anneni mi daha çok seviyorsun, babanı mı?'
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler