Geri Dön

Gaziantep'te bayram namazı saat kaçta 2020? İşte Gaziantep bayram namazı vakti...

Ramazan Bayramı için vatandaşlar hazırlıklara başladı. Mübarek Ramazan ayının sonunda kutlanacak olan Ramazan Bayramı'nın sabahında bayram namazı kılacak olanlar yaşadığı şehrin namaz vakitlerini araştırıyor. Gaziantep'te yaşayanlar ise Gaziantep namaz saatini merak ediyor. Peki Gaziantep'te bayram namazı saat kaçta?

Gaziantep'te bayram namazı saat kaçta 2020? İşte Gaziantep bayram namazı vakti...

Gaziantep'te bayram namazı saat kaçta? sorusunun cevabını araştırılıyor. Ramazan Bayramı'nın ilk günü 24 Mayıs tarihinde kutlanacak.Diyanet İşleri Başkanlığı il il bayram namazı vakitlerini yayımladı. İşte 2020 Gaziantep bayram namazı vakitleri...

GAZİANTEP'TE BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK

Gaziantep'te bayram namazı 05:48'de kılınacak.

2020 İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

BAYRAM NAMAZI EVDE KILINIR MI?

Hanefî mezhebine göre bayram namazının sahih olması için hutbe dışında Cuma namazında aranan şartların yerine gelmesi gerektiğinden, bayram namazının cemaatle kılınması şarttır. Herhangi bir sebepten dolayı bayram namazını cemaatle kılamayan kimsenin bunu kaza etmesi gerekmediği gibi bu kişinin tek başına bayram namazını kılması da gerekmez. Bayram namazını camide cemaatle kılamayanların, evlerinde iki veya dört rekât olarak duhâ/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle nafile namaz kılmaları müstehabtır.

Şafiî mezhebine göre de bayram namazının bir yerde ve topluca kılınması esastır. Bununla birlikte değişik sebeplerle cemaate katılamayanların münferit olarak kılması da caizdir. Buna göre cemaate katılmayan kişiler, kadınlar, çocuklar ve yolcular evlerinde münferiden bayram namazını kılabilirler. Bayram namazlarını sünnet olarak gören Şafiilere göre yalnız başına kılacak kimsenin hutbe okuması şart değildir.

Netice itibariyle Bayram namazları oruç ve hac gibi uzun süreli ve yoğun ibadetlerin tamamlanmasının sevinç ve coşkusunu yaşamak üzere hep birlikte cemaatle kılınan ve Müslümanların vahdetini gösteren çok önemli ibadetlerdir.

Ancak salgın, bulaşıcı hastalık, karantina uygulamaları gibi sebeplerle bu namazın camilerde veya musallalarda cemaatle kılınması imkanının olmadığı zamanlarda, Müslümanların yukarıda açıklanan görüşler doğrultusunda ibadet hayatlarına yön vermeleri mümkündür. Nitekim bu yıl da maalesef milletçe büyük mücadele verdiğimiz Kovid-19 salgını sebebiyle camilerimizde bayram namazı kılınamayacaktır.

Denetimde ateşi yüksek çıkan genç kız, ambulansla hastaneye götürüldüAdana'da polis ekiplerinin koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında toplu taşıma araçlarında yaptığı denetim sırasında ateşi 38.5 derece ölçülen Bengi Y. (19), otobüsten indirilerek, test yapılması için ambulansla hastaneye götürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber