Geri Dön
GündemGeliyorlar

Geliyorlar

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 17 günlük “tam kapanma” dönemini memleketleri ile tatil bölgelerindeki yazlıklarında geçirenlerin “eve dönüş” yolculuğu başladı.

Geliyorlar

Dün sabah saat 05.00’te sona eren tam kapanmayı İstanbul’da geçirenler otogar, havalimanı ve kente girişlerin sağlandığı ana yollarda yoğunluğa neden oldu. 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda araçlara binmeden önce yolcuların ateş ölçümü yapıldı. Bir otobüs firmasında çalışan Hakan Kalaycı, saat 09.00-12.00 arasındaki otobüs seferlerinde yoğunluk olduğunu belirterek, “Şoför arkadaşlar yüzde 50 kapasiteyle gitti ve yüzde 50’lik kapasitenin hepsi doluydu. Yer bulamayan yolcular oldu” diye konuştu. Bursa’ya dönen Muradiye Tüfekçi de, “Maalesef rehin gibi kaldık, iş yerim kapalı olduğu için kızıma gittim, bu süreci öyle değerlendirdim” dedi. Harem Otogar’da da İstanbul’dan ayrılmak isteyenler, otobüslerinin sefer saatlerini bekledi.

Kısıtlamanın sona erdiği saat 05.00’ten itibaren İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı’na da yolcu akışı başladı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda geçen hafta ortalama günlük 200 uçuş yapılırken, dün için yaklaşık 400 sefer planlandı. İstanbul Havalimanı’nda da terminal girişinde ve biletleme işlemlerinin yapıldığı kontuarlarda kuyruk oluştu. Ankara’da yola çıkan vatandaşlar, başkentin çevre illerle ulaşımını sağlayan yollarda yoğunluğa neden oldu. Yollar havadan ve karadan polis ekiplerince denetlendi.

Akıcı yoğunluk

Anadolu Otoyolu’nun Düzce ve Bolu kesimlerinde de akıcı yoğunluk dikkat çekti. Bolu Dağı geçişi, 1, 2 ve 3’üncü viyadük ile Kaynaşlı, Gölyaka, Gümüşova ve Yeşilyayla mevkileri, Karadeniz Gerede bağlantı noktası ile Yeniçağa Gişeleri, Köroğlu Park mevki ve Bolu Dağı Tüneli kesiminde akıcı yoğunluk oluştu. Trafik ekipleri, sürücüleri aşırı hız, yakın takip ve hatalı sollama yapmamaları konusunda uyardı. “Kilit kavşak” olarak adlandırılan ve ulaşımda 43 ilin kara yolunun bağlantı noktası olan Kırıkkale’de de dün sabah saatlerinden itibaren trafik yoğunluğu yaşandı. Özellikle Kırıkkale-Ankara kara yolunda yaşanan yoğunluk nedeniyle araçlar yavaş ilerlerken, trafik ekipleri de ulaşımın aksamaması için çaba gösterdi.

Feribot sırası

Tam kapanma öncesi yurdun farklı bölgelerine gitmek için Çanakkale Boğazı’nı kullanan vatandaşlar eve dönüş için araçlarıyla, Çanakkale, Eceabat ve Lapseki iskelelerinde feribot sırası bekledi. Çanakkale Boğazı ile adalar hattında ulaşımı sağlayan GESTAŞ AŞ, yaşanabilecek yoğunluk nedeniyle seferlerini saatsiz olarak gerçekleştirdi. Feribotlar vatandaşların mağdur olmaması için doldur boşalt yöntemiyle çalışıldı.

İzmir'de korkutan iddia! Çok sayıda kişi hastaneye başvurduİzmir'in Buca ilçesinde şebeke suyu kullandıktan sonra fenalaştıklarını öne süren çok sayıda vatandaş hastaneye başvurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet