Geri Dön
GündemGenelkurmay: Sur'da 1 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Genelkurmay: Sur'da 1 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi

Genelkurmay Başkanlığı, Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde devam operasyonda dün 1 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Açıklamada ayrıca Şırnak'ın İdil İlçesi'nde devam eden operasyonda 1 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Genelkurmay'ın açıklamasında Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde devam eden arama faaliyetleri sırasında 1 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiği ve operasyonda toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısının 666 olduğu belirtildi. Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesindeki 'Önemli Yurtiçi Olaylar' bölümünde yer alan 26 Şubat gününe ait bilgiler şöyle:

* Diyarbakır/Sur’da devam eden operasyonda; bir bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 237’dir.), beş el yapımı patlayıcı imha edilmiştir. (Operasyonda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı 236’dır.)

* Şırnak/İdil’de devam eden operasyonda; bir bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 48’dir.), üç binayı yeraltından birbirine bağlayan bir adet tünel tespit edilmiş, 40 kg amonyum nitrat, bir adet Mauser tüfek, bir adet gece görüş gözlüğü, 100 adet tıbbi malzeme, el yapımı patlayıcı tuzaklamada kullanılan 200 metre kablo ele geçirilmiş, 29 el yapımı patlayıcı imha edilmiştir (Operasyonda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı 193’dür.)

* Şırnak/Cizre’de devam eden arama faaliyetleri esnasında; bir bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş (Operasyonda, toplam etkisiz hale getirilen terörist sayısı 666’dır.), bir adet Bixi makineli tüfeği, dört adet AK-47 piyade tüfeği, yedi adet tabanca, bir adet RPG-7 roketatar, dört adet el bombası, 12 adet şarjör, 225 adet muhtelif hafif silah fişeği, bir adet hücum yeleği ve muhtelif örgütsel döküman ele geçirilmiş, 37 adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir. (Operasyonda, toplam imha edilen el yapımı patlayıcı sayısı 1.425’dir.)

* Bitlis/Tatvan’da tespit edilen bir sığınakta bir adet jeneratör ele geçirilmiş, 'bölücü terör örgütüne yardım ve yataklık etmek' suçundan bir şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, şahsın evinde yapılan aramada bir adet el telsizi ele geçirilmiştir.

* Hakkâri/Şemdinli’de icra edilen operasyonda, tespit edilen dört ayrı mağarada; 15 roketatar mühimmatı, 16 roketatar sevk fişeği, 50 kg TNT tozu, 250 kg amonyum nitrat, bir kg C-3 patlayıcı, el yapımı patlayıcı düzeneğinde kullanılan muhtelif cins ve çok miktarda elektronik malzeme, 150 adet saniyeli fitil çakmağı, 200 metre infilaklı fitil, bir adet Kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, bir adet hilti, 11 çift mekap ayakkabı ve muhtelif yaşam malzemeleri ele geçirilmiştir.

* Mardin/Derik’de icra edilen yol aramasında iki adet RPG/7 roketatar, 12 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 45 adet roketatar mühimmatı (42 antitank, üç antipersonel) çok sayıda roketatar sevk fişeği, iki adet el bombası, yaklaşık 11.000 Kaleşnikof piyade tüfeği fişeği, 2.000 Bixi makineli tüfeği fişeği ele geçirilmiş, iki adet el yapımı patlayıcı imha edilmiştir.

* Hakkâri/Şemdinli’de icra edilen operasyonda, bir adet mayın tespit edilerek imha edilmiştir.

* Hakkâri/Yüksekova’da icra edilen yol aramasında, bölücü terör örgütüne katılmak üzere Van’dan Yüksekova’ya gitmekte olan altı şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

* Ağrı/Diyadin’de 'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan bir bölücü terör örgütü mensubu terörist yakalanarak gözaltına alınmıştır.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İki otomobil kavşakta çarpıştı: 5 yaralıTokat'ın Erbaa ilçesinde iki otomobilin kavşakta çarpıştığı kazada 5 kişi yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler