Geri Dön

Ghetto Ne Demek? Tdk'ya Göre Ghettoluk Kelimesinin Anlamı Ne Demektir?

Toplumumuzda Ghetto kelimesi çok sık kullanılmaz. Bu sebeple ne anlama geldiği de genellikle bilinmemektedir. Ghetto kelimesi TDK sözlüğünde anlamı bulunmaktadır. Dilimizde sözlüklerde Getto olarak geçmektedir. Ghetto ne demek? Ghetto kısaca kelime anlamı nedir? İşte, detaylar.

Ghetto Ne Demek? Tdk'ya Göre Ghettoluk Kelimesinin Anlamı Ne Demektir?

Ghetto kelimesi Fransızca bir kelimedir. Bu sebeple dilimize Fransızcadan geçmiştir. Ghetto kelimesi dilimizde Getto olarak kullanılmaktadır. Ghetto kelimesi Avrupa ülkelerinde Yahudilerin gönüllü olarak veya zorla yetiştirildikleri ve her şekilde gereksinimlerini başka bir yere gitmeden karşılayabildikleri mahalle anlamına gelmektedir.

Ghetto Kelimesi Sözlük Anlamı Nedir?

Ghetto kelimesi birkaç manayı barındırmaktadır. Kelimesinin anlamı Türk Dil Kurumu sözlüğünde bulunmaktadır. Ghetto kelimesi sözlük anlamı aşağıda belirtilmiştir.

- Yahudi Mahallesi. Avrupa ülkelerinde yaşayan Yahudilerin isteyerek veya zorla yerleştirildikleri ve gereksinimlerini başka bir yere gitmeye gerek kalmadan karşılayabildikleri mahalle.
- Aynı şehirden gelen insanların ve bir yerleşim bölgesinin genel adı.

TDK'ya Göre Ghettoluk Kelimesinin Anlamı Nedir?

Ghettoluk kelimesi sözlük anlamı Yahudilerin kontrol altına alınması amacıyla Yahudilerin nüfusunun toplanması ve dışa kapalı alanlarda kalmak zorunda bırakılması anlamı taşımaktadır.

Magazin Haberleri Bülteni (27 Şubat 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet