Geri Dön
GündemGöbeklitepe’nin benzerleri kazılacak

Göbeklitepe’nin benzerleri kazılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şanlıurfa’da, yerli ve yabancı bilim insanlarının katılımıyla, “2023 Dünya Neolitik Kongresi Ön Tanıtım Sempozyumu” düzenledi.

Göbeklitepe’nin benzerleri kazılacak

NAMIK DURUKAN Şanlıurfa - Neolitik çağa ait önemli yerleşim yerlerinde yürütülen kazı araştırmalarının tanıtıldığı sempozyumda kazıların, Göbeklitepe’deki dikili taşların benzerlerinin bulunduğu Karahantepe dahil 12 noktada yürütüleceği belirtildi. Sempozyumda Göbeklitepe, Karahantepe, Gürcütepe, Sayburç, Çakmaktepe, Sefertepe ve Yeni Mahalle Höyük olmak üzere yedi alanda sürdürülen arkeolojik kazılar değerlendirildi.

“Taş Tepeler” adıyla 12 noktada yürütülecek kazı çalışmalarının lansmanı da Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’nde yapıldı. Proje için 127 milyon lira tutarında bir kamu yatırımı öngörüldüğünü belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Göbeklitepe tek ve yalnız değildir. 12 kazı çalışması ile Şanlıurfa’nın sözcülüğünde, Anadolu’nun insanlık tarihine yaptığı katkının bilinmeyen hikâyelerine tercüman olacağız” dedi. 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Başıboş inekler trafiği birbirine kattıBüyükçekmece D-100 Karayolu'nda başıboş ilerleyen inekler, trafiği birbirine katarken, sürücülere zor anlar yaşattı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler