Geri Dön
GündemGöktürkler’e Çin’de ödül

Göktürkler’e Çin’de ödül

Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Göktürkler Robot Takımı, Çin’de ‘En İyi Takım Ruhu’ ödülünü aldı.

Göktürkler’e Çin’de ödül

İstanbul Kartal’daki Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Göktürkler Robot Takımı tasarladıkları robotlarla uluslararası yarışmalara katılıyor. Geçen yıl ABD’nin New York eyaletindeki FRC Robot Yarışması’na 5 öğretmenleriyle giderek Türkiye’yi temsil eden 9 öğrenci, ‘Yılın İlham Veren Takımı Ödülü’nü kazanmıştı. Kendilerini geliştiren öğrenci ve öğretmenler, bu yıl ise Çin’in Shenzen kentindeki yarışmaya katıldı. Çin’deki 2018 FRC Robot Yarışması’na, ağır bir nesneyi teraziye koyan ve geri çeken kaldırma robotu ‘Göktürk’ ile katılan liseliler, birbirleriyle uyumları ve dayanışmaları nedeniyle ‘En İyi Takım Ruhu’ ödülünü aldılar.

Takımdaki öğretmenlerden Okan Özkan şunları söyledi: “Takımımız 2016 yılında kuruldu ve bir yıl sonra ABD’de yarışmaya katıldık. Hep kendimizi geliştirdik ve dünyadaki gelişmeleri takip ettik. Bir kutuyu tartılması için yukarı kaldırarak teraziye koyan robotu altı haftada tamamladık. Çin’deki yarışmaya altı öğretmen, dokuz öğrenciden oluşan 15 kişilik takımımız ile katıldık. Alüminyum gövdeye, dişliler ve zincir sistemi yaptık. Mikro denetleyiciler, motor sürücüler ekledik. Yazılımı tüm dünyada kullanılan yazılımdı. 2019’da Avustralya ve Kanada’da da ülkemizi temsil etmek istiyoruz” dedi.


Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin ‘Göktürkler Takımı’ hazırladıkları robotla Çin’de yarıştı.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Amerika Diyanet Merkezi'nin bahçesinde silahlı saldırıABD'nin başkenti Washington yakınlarında bulunan Amerika Diyanet Merkezi'nin (DCA) bahçesinde meydana gelen silahlı saldırıda bir kişi yaralandı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler