Geri Dön

Google da sansürcü kervanına katıldı

Dünyanın dört bir yanındaki protestoları örgütlemede kilit öneme sahip Google da Twitter’dan sonra ülkeye göre sansür sistemine ‘sinsice’ geçti...

Ortadoğu’daki dengeleri sarsan Arap Baharı boyunca resmi medyaya güvenmeyen muhaliflerin özgürce haberleşmesini sağlayan, gelişmeleri anında dünyayla paylaşmalarını sağlayan Google devlet sansürüne onay verdi. Google, blog hizmeti sunan Blogger servisinde artık ‘hükümetlerin isteği üzerine içerik sansürleyeceğini’ 3 hafta önce açıkladı. Fakat Blogger sitesinin ‘yardım’ bölümünde ufak bir not olarak belirtilen bilgiyi önceki gün Amerikan teknoloji sitesi TechDows keşfederek gündeme taşıdı. Google’un 9 Ocak’ta siteye koyduğu nota göre Blogger sitesi ülkelere göre ayrı URL uzantılarına sahip olacak.
Böylece ulusal hükümetlerin uygun bulamadığı içerikler daha kolay tespit edilip silinebilecek. ‘Ülkeye göre içeriğin silineceğini’ vurgulayan Google uygulamayı “Yerelleştirilmiş internet alanlarına geçiş bize özgür ifadeyi yaymaya ve sorumlu yayıncılığa devam etme imkanı tanımanın yanısıra yerel yasalarla uyumlu içerik silme isteklerine uyum sağlama esnekliği getirecek” diyerek savundu. 2011’e damgasını vuran isyanların örgütlenmesinde hayati bir rol oynayan Twitter, 27 Ocak’ta ulusal bazda sansür uygulayacağını duyurmuştu.

Yediği maske cezası sonrası verdiği cevap şok ettiSağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın iki haftada korona virüs vaka sayılarının yüzde 100 artış gösterdiğini belirttiği Sakarya’da denetimler sıklaştırıldı. Denetimler esnasında maskesini takmadığı için ceza yiyen 24 yaşındaki bir gencin verdiği cevap ise şaşkına çevirdi. Cihat Yıldırım, “Maske takmayan arkadaşlara inşallah benim bu görüntüm uyarı olur, inşallah hepiniz yakalanırsınız ve siz de ceza yersiniz” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet