Geri Dön

Google'dan 1 Mayıs İşçi Bayramı sürprizi! 1 Mayıs Doodle oldu!

Dünyaca ünlü arama motoru devi Google, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nı unutmadı ve milyonlarca emekçi kullanıcısı için özel bir Doodle yayınladı. İşte 1 Mayıs ile ilgili bilinmesi gerekenler...

Google'dan 1 Mayıs İşçi Bayramı sürprizi! 1 Mayıs Doodle oldu!

Dünyaca ünlü arama motoru Google tarafından 1 Mayıs İşçi Bayramı unutulmadı. Google 1 Mayıs İşçi Bayramı'na özel hazırladığı doodle'ı ana sayfasına taşıdı. 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçiler ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan birlik, dayanışma ve haksızlıklara mücadele günü olarak biliniyor. Türkiye'de ilk olarak 1923 yılında kutlanan 1 Mayıs İşçi Bayramı ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede de resmi tatil olarak kutlanıyor.

Googledan 1 Mayıs İşçi Bayramı sürprizi 1 Mayıs Doodle oldu

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI RESMİ TATİL Mİ?

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

1 MAYIS İLK KEZ NEREDE KUTLANDI?

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Şikago'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece ön yargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı.

Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.

Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.

Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin, Kuzey Kore, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

13 gün sonra Duygu'dan kahreden haberAntalya'da 13 gündür kayıp olarak aranan 2 çocuk annesi Duygu Çelikten'in (30), ormanlık alanda toprağa gömülü cesedi bulundu. Kadının sırtında ve göğsünde bıçak izine rastlanırken, başının ise bedeninden ayrıldığı tespit edildi. Cinayet şüphelisi Veli Ü.'nün yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber