Geri Dön

Günde 15-16 tane motosiklet çalınıyor

Oyuncu Görkem Sevindik’in çalınan motosikleti, motosiklet hırsızlığındaki artışı da gündeme getirdi. Birçok motosiklet tutkunu hırsızlık nedeniyle tedirgin.

Hırsızlık mağdurları yasaların ve polisiye tedbirlerin caydırıcı olmadığını söylüyor. Araba hırsızlığına kıyasla cam kırma, araç kapısını zorla açma v.b. gasp sınıfına giren hareketler yaşanmadığı için cezası daha hafif oluyor. Motosiklet Kullanıcıları ve Sporları Federasyonu (MKSF) Başkanı Özgür Candar, otomobil hırsızlığı ile kıyaslandığı zaman çok daha kolay olan motosiklet hırsızlığına karşı önlem almanın da yine kullanıcılara düştüğünü belirtti.

İstanbul Bahçelievler’de Veysel Koru 3 yıl önce hırsızlık kurbanı oldu ve hâlâ motosikletine kavuşamadı. Motosikletinin peşini bırakmadı ve HGS kayıtlarından, hırsızların plaka dahi değiştirmeden aracı kullanmaya devam ettiklerini öğrendi. Motosiklet Kullanıcıları ve Sporları Federasyonu, devletin, motosiklet hırsızlığına karşı aldığı önlemleri artırması ve çok daha ciddi yaptırımların devreye girmesi için çalışma başlattı.

Yasa ‘garaj şart’ diyor

Emniyet verilerine göre her gün İstanbul’da 15-16, Türkiye genelinde ise 5-10 motosiklet çalınıyor. Hırsızlar gelişmiş aletlerle kilit kırma, jant kesme ve düz kontak yapma yöntemlerine ulaşmış durumdalar. Yüzde 80’i sokağa veya açık alana park edilen motosikletlerin çalınmasına karşı polis, kapalı ve güvenli park önerirken, yasada motosikletlerin açık alana park edilebilecek araçlar olmadığına işaret ediliyor. Motosiklet sahiplerinin garajı olmasının şart olduğunu ortaya koyan yasa nedeniyle hırsızlar mahkemede serbest kalıyor. Bundan cesaret alan hırsızlar, çaldıkları motosikletin sahibini arayıp, iade için para istiyor.

Bulana 1000 dolar ödül

Şanlıurfa Ceylanpınar’da görev yapan Dr. Mustafa Altınay, bayram tatilinde İstanbul Kadıköy’deki arkadaşının evine gitti. Motosikletini, kaldığı apartmanın önüne kilitleyip arkadaşına emanet ettikten sonra Ankara’daki ailesini ziyarete giden Altınay’ın arkadaşı Mehmet Eren Açık, ertesi gün motosikletin çalındığını fark etti. 22 Ağustos gecesi apartmanın karşısındaki marketin kameralarına yansıyan hırsızlık sonucunda Altınay, polise başvurdu. Ayrıca Twitter’dan motosikletini bulana 1000 dolar ödül vereceğini duyurdu.

‘Kilit takın’

Özgür Candar: “Motosikletinizi park ettiğinizde mutlaka kilit takın. Çelik kablolu kilitler, asma kilitler ve disk kilitler bu konuda yardımcı olacaktır. Sadece gidon kilidinize güvenmeyin. Motorunuzu park ettiğiniz yeri ıssız yerlerden seçmeyin. Anahtarınızı hemen geleceğim düşüncesiyle kesinlikle üzerinde bırakmayın. Mümkünse motorunuzu bir branda ile mutlaka örtün.”

Eski sevgilisi tarafından darp edildi! "İlk kez maruz kalmıyorum"Gelen bir son dakika haberine göre, İstanbul Pendik’te bir kadının, eski erkek arkadaşı tarafından önce yolu kesildi ardından aracı tekmelendi. Kadının korku dolu anları güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı. Korku dolu dakikaları anlatan kadın emniyette verdiği ifadede "Aracın camını kırdıktan sonra benim sol koluma doğru vurdu, saçlarımı çekti" dedi. Sürekli şiddete uğradığını belirten kadın, yetkililerden yardım istedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber