Geri Dön
GündemGünde 25 litre suyla yaşamak

Günde 25 litre suyla yaşamak

Gelecekte yaşanacak su sıkıntısına dikkat çekmek amacıyla hazırlanan belgeselde şarkıcı Gökhan Özoğuz, sadece 25 litre suyla bir gün geçirmeye çalıştı

Günde 25 litre suyla yaşamak

Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz, 30 yıl sonrasında İstanbul’da yaşanabilecek su kıtlığına dikkat çekmek amacıyla bir gününü sadece 25 litre su harcayarak geçirdi. National Geographic’in belgeseli için günlük suyunu kısıtlayan Özoğuz, bir İstanbullunun her gün 190 litre su harcadığına da dikkat çekti. Belgeselde, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Ayşegül Kibaroğlu ve Dr. Ömer Madra gibi isimlerin görüşlerine de yer verildi.

Yakın gelecekte yaşanması beklenen su savaşlarının önüne geçerek günümüzde su tasarrufunu teşvik etmeyi isteyen National Geographic, Athena grubunun solisti Gökhan Özoğuz ile belgesel çekti. Su tüketiminin şimdiki gibi devam etmesi halinde 2040’ta Türkiye’nin su fakiri bir ülkeye dönüşebileceğini ortaya koyan belgesel, günlük su tüketim alışkanlıklarında yapılacak değişikliklerin ne denli büyük bir etkisi olabileceğine odaklanıyor. Belgeselde, böbrek yetmezliği, dizanteri ve tifo gibi hastalıklardan ölenlerin sayısının hızla artacağı etkileyici bir dille anlatılıyor.

Su karaborsası

Dünyada 700 milyon insanın su kıtlığı çektiğini vurgulayan National Geographic, 20-30 yıl içinde en çok İstanbul gibi metropollerin etkileneceğini belirtiyor. Kuraklıkla mücadele eden Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da, su kıtlığına önlem olarak kişi başı su tüketiminin günde 25 litreyle sınırlandıracağı Sıfır Günü uygulamasından esinlenen belgesel 2040 yılının İstanbul’unda geçiyor. Suya bağlı hijyen eksikliğiyle hastanelerin dolmasıyla başlayan belgesel, genç bir doktorun değişen hayatıyla devam ediyor. Özoğuz’un günde 25 litreyle yetinerek geçirdiği günün ardından su hırsızlıkları ve su kavgalarının yaşanacağı anlatılan belgeselde, Prof. Dr. İlber Ortaylı Roma İmparatorluğu’ndan beri İstanbul’da su kıtlığı yaşandığını anlatıyor. Hidropolitik Akademi Başkanı Dr. Dursun Yıldız İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan Melen’in sonsuz bir kaynak olmadığını vurgularken Prof. Dr. Ayşegül Kibaroğlu, Suriye iç savaşında yaşanan su kıtlığının toplumsal etkilerini gözler önüne seriyor. Dr. Ömer Madra, iklim mültecilerinin artacağına işaret ediyor. Suya yasa dışı yollardan ulaşmak isteyenlerin su karaborsacılarının eline düşeceği anlatırken oyuncu Özge Özpirinçci de Özoğuz’a destek veriyor.

‘Suyu varken korumalıyız’

Su sıkıntısını anlatmak için 25 litre suyla günlük ihtiyaçlarını karşılayan Gökhan Özoğuz, şunları söyledi: “Büyük bir hızla kalabalıklaşan ve susuzlaşan İstanbul için belki de halen yapabileceğimiz bir şeyler var. Suyun mevcutken korunmasına dair tüm Türkiye’yi inandırmamız gerekiyor. Bir İstanbullu günde 190 litre su harcıyor. Yaz aylarında bu 220 litreye kadar çıkıyor. İstanbul’da 7 yılda bir kuraklık 14 yılda bir ağır kuraklık olacağını biliyoruz. Suyu varken korumalıyız. Her zamankinden daha ölçülü davranmalıyız, başka bir dünya yok.”

Haziran'da şoke eden görüntü! Bir anda bastırdıBursa'da'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, önlem almaya çalıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet