Geri Dön
GündemGünlük vaka binin altında! Maske kullanımı tamamen kalkıyor

Günlük vaka binin altında! Maske kullanımı tamamen kalkıyor

Türkiye’de Kovid-19 salgınında günlük vaka sayısı 2 yılı aşkın sürenin ardından binin altına indi. Dün yapılan 118 bin 852 testten 905’i pozitif çıktı, 5 kişi hayatını kaybederken bin 19 kişi iyileşti. Nisan ayı sonunda açık ve kapalı alanlarda kaldırılan maske zorunluluğunun, vaka sayısı binin altına düşene kadar sağlık tesisleri ve toplu taşımada devam edeceği açıklanmıştı.

Günlük vaka binin altında! Maske kullanımı tamamen kalkıyor

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Vaka sayısı 905. Uzun süredir beklediğimiz gün geldi. Vaka sayısı 1.000’in altına düştü. Vefat sayımız ise 5. Vaka sayısı üç gün üst üste binin altında gerçekleştiğinde, maske kullanımı toplu taşımada da zorunlu değil serbest olacak. Daha düşük sayıların haberini vermek dileğiyle” ifadelerini kullandı.

‘Türkiye’de maymun çiçeği vakası yok’

Sağlık Bakanı Koca, 16 ülkede görülen maymun çiçeği hastalığı konusunda kamuoyunun müsterih olması gerektiğini belirterek, “Hayvan kaynaklı olan bazen insanlara da bulaşan bu hastalık bir pandemiye yol açmaz. Afrika’da görülen hastalığa ülkemizde rastlanmamıştır” dedi. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü de Türkiye’de bugüne kadar maymun çiçeği vakası görülmediğini ve gelişmelerin yakından takip edildiğini açıkladı.