Geri Dön

Hababam sınıfı cennette buluştu

En çok seyredilen Türk filmlerinden Hababam Sınıfı’nda Güdük Necmi karakteriyle Türk izleyicisini 40 yıldan beri güldüren Halit Akçatepe, 79 yaşında aramızdan ayrıldı

Hababam sınıfı cennette buluştu

Türk sinemasının en sevilen oyuncularından, içtenlik ve sevecenliğini izleyicilere her zaman geçirebilen, ‘Hababam Sınıfı’ndaki Güdük Necmi karakterinin de aralarında olduğu birçok unutulmaz karakteri canlandıran Halit Akçatepe, dün 79 yaşında Ataşehir’de bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatı kaybetti. Ertem Eğilmez’le çalıştığı filmlerle ünlenen Akçatepe, geniş kitlelere ulaşan filmlerin sayısız izleyicinin gönlünde taht kuran bir karakter oyuncusuydu.
1938’de dünyaya gelen Akçatepe, setlerde büyür. Annesi Leman Akçatepe ve babası Sıtkı Akçatepe’nin oyuncu olmaları vesileleriyle kamera önüne 5 yaşında geçer. 1943’te ‘Nasrettin Hoca Düğünde’ filmini çeken Türk sinemasının kurucu yönetmeni Muhsin Ertuğrul, Sıtkı Akçatepe’den filmdeki çocuk rolü için oğlunu getirmesini istediğinde Halit Akçatepe, ilk sinema deneyimini beş yaşında yaşar. İleriki yıllarda çocuk oyuncu olarak rol almayı sürdürür.
Sadece komedyen değildi...
Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun olan Akçatepe, babasının oyuncu olmasını istememesine rağmen askerden döndüğünde sinemayı seçer. Akçatepe’nin sinemada tanınan bir yüze dönüştürmesi Ertem Eğilmez’le, dolayısıyla Arzu Film’de çalışmaya başlamasıyla olur.
1970’lerin başında Dostlar Tiyatrosu oyunlarında sahne alan Akçatepe’nin ünlendiği film, başrollerini Tarık Akan ve Filiz Akın’ın paylaştığı 1972 tarihli ‘Tatlı Dillim’dir. Bir yıl sonra gelen ve Tarık Akan ile Akçatepe’nin karakterlerinin birlikte hasta küçük kardeşlerini mutlu etmeye çalıştığı ‘Canım Kardeşim’, Akçatepe’nin sadece komedilerde değil, melodramda da etkileyici performanslar sergilediğinin kanıtıdır.
Yeni nesil onu dizilerle tanıdı
‘Mavi Boncuk’ ve ‘Salak Milyoner’in de aralarında olduğu filmlerde rol alan Akçatepe, 1974 yılında ‘Hababam Sınıfı’nda Güdük Necmi karakterini canlandırarak Türkiye izleyicisine hiç unutmayacağı bir karakter armağan eder. Akçatepe, bu filmin başarısını ileride verdiği bir söyleşide “Rıfat Ilgaz çok güzel yazmış, Ertem Eğilmez çok güzel yönetmiş, biz de çok güzel oynamışız hepsi bu...” diye anlatacaktır. Akçatepe, ‘Şabanoğlu Şaban’ ve ‘Dokunmayın Şabanıma’nın da aralarında olduğu filmlerde Kemal Sunal’la uyum içerisinde yarattığı güldürüyle yeniden izlenen filmlerin en bilinen aktörlerinden oldu.
1970 sonlarından itibaren yerli sinema izleyicisi azalırken Akçatepe, çoğu oyuncunun aksine sahneden çekilmez, popülerliğini televizyon dizileriyle sürdürür. ‘Bizimkiler’ ve ‘Kaygısızlar’ın da aralarında olduğu çok izlenen televizyon dizileriyle hem onu 1970’lerde takip eden izleyicilerden ayrılmamış olur hem de yeni nesilden seyirciler tarafından da tanınır. 2014 yılında felç geçirene kadar oyunculuk yapmaya devam eder.
31. İstanbul Film Festivali’nde Onur Ödülü’ne layık görülen Akçatepe, izleyicinin en kolay bağ kurduğu aktörlerden biriydi.

‘Abimi kaybetmiş gibi üzüldüm’

Halit Akçatepe’nin 79 yaşında hayata veda etmesinin ardından Yeşilçam sanatçıları üzüntülerini dile getirdi.
Türkan Şoray: Türk Sineması’nın en vazgeçilmez, en unutulmaz, en sevilen karakterlerinden biriydi. Gerçek abimi kaybetmiş gibi üzüldüm. Hepimizin başı sağ olsun.
Hülya Koçyiğit: Sevgili abim Halit Akçatepe keyifli kahkahalarıyla içimizi ısıtan, sıcacık, samimi, dürüst, son derece ahlaklı, 7’den 70’e herkesin sevdiği, sinema ve tiyatro sanatçısı dört dörtlük bir aktördü. Bütün sevenlerinin, Türk Sineması’nın, hepimizin başı sağ olsun. Filiz Akın: En son Ertem Eğilmez’in, ‘Tatlı Dillim’ filminde çalışmıştık. Sonra da festivallerde görüştüğümüz oldu. Hep olumlu, sevgi dolu, neşe veren, hiç yaşlanmayan biri gibiydi. Çok sevilen bir büyük, bir usta daha gitti. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.
Hale Soygazi: Çok sevdiğim bir arkadaşım ve çok değerli bir oyuncuydu. Birlikte birçok filmde rol aldık. Yeri doldurulamaz bir sanatçı. Onu çok özleyeceğiz.
Selda Alkor: Çok üzüldüğüm bir gerçek. Çok sevdiğim bir insandı. Ben Halit’le tiyatroda birlikte çalıştım. Özel bir yeri de var bu yüzden. Türkiye onu asla unutmayacak.
Perihan Savaş: Güdük Necmi’mizi kaybettik. Çok üzgünüm. Çok iyi bir insan, çok değerli bir sanatçımızdı. Türk Sineması’na çok şey kattı. Hepimizin başı sağ olsun.
Ali Sunal: Diyecek bir şey bulamıyorum artık. Hep çok özledi sonunda kavuştu Kemal’ine. İyi ki vardınız, iyi ki varsınız hep var olacaksınız. Yaşattığınız bütün güzellikler yüzümüze kondurduğunuz bütün gülücükler için minnettarız. Teşekkürler. Mekanın cennet olsun abi...

Gülen yüzü, komedi ile dram arasında rahatça gidip gelebilmesi, Agah Özgüç’ün nitelendirmesiyle “büyümeyen çocuk” halleri, Halit Akçatepe’yi izlenmekten hiç bıkılmayan aktörlerden birine dönüştürdü.

Hababam sınıfı cennette buluştu


‘Ne kadar sevildiğimi cenazemde görürsünüz’

Türk televizyonlarında en çok gösterilen film olan Hababam Sınıfı’nın İnek Şaban’ı Kemal Sunal 2000 yılında aramızdan ayrılmıştı. Hababam’ın Damat Ferit’i Tarık Akan da geçtiğimiz eylül ayında hayata veda etmişti. Dün aramızdan ayrılan Hababam Sınıfı’nın Güdük Necmi’si Halit Akçatepe, “Ne kadar sevildiğimi cenazemde görürsünüz” demişti.

"Abi sen gitme!"Gelen son dakika haberine göre; İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremden sonra enkaz altında kalan bir çocuk ile onu kurtarmaya çalışan vatandaşın diyaloğu yürekleri dağladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber