Geri Dön
GündemHâkim ve savcı adaylarına Türkçe dersi veriliyor

Hâkim ve savcı adaylarına Türkçe dersi veriliyor

Türkiye Adalet Akademisi’nde (TAA) eğitim gören hâkim savcı adayları için yargı kararlarının daha iyi anlaşılır olması için Türkçe dersi verilmeye başlandı.

Hâkim ve savcı adaylarına Türkçe dersi veriliyor

ÖNDER YILMAZ Ankara - Kişisel gelişim uygulamaları kapsamında “Kararların Dili” adıyla verilen derste, hâkim ve savcılara dil bilgisi ve anlam bütünlüğü geniş bir biçimde aktarılırken, yargılamalarda Türkçe’nin doğru, açık ve vurgulu kullanımının önemi anlatılıyor. Böylece yargı kararlarının daha iyi okunabilir, daha etkin ve güçlü kılınması hedefleniyor.

“Güven Veren Adalet İçin Etkin Eğitim” vizyonuyla, meslek öncesi ve meslek içi eğitim faaliyetlerini sürdürerek eğitim sistemini geliştirmeyi hedefleyen Adalet Akademisi’nde, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün teşvikiyle müfredata eklenen ‘Kararların Dili’ dersini 25. Dönem Hâkim Savcı Adayları ile 15. Dönem İdari Yargı Hâkim Adayları takip etti.

Kovid-19 salgını nedeniyle seyreltilmiş sınıflarda ders alan 577 aday hâkim savcı adaylarına ilk dersi, Gazi Üniversitesi TÖMER Başkanı Prof. Dr. Nezir Temur, Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Durmuş ve Adalet Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Daire Başkanı Murat Erol anlattı.  

Haziran'da şoke eden görüntü! Bir anda bastırdıBursa'da'da etkili olan sağanak ve dolu nedeniyle cadde ve sokaklar göle döndü. Hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, önlem almaya çalıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet