Geri Dön
GündemHakimden ibretlik ceza

Hakimden ibretlik ceza

Sıradan bir 'hırsızlık' vakası olarak başlayıp 'ibretlik' cezaya dönüşen olay İstanbul Maltepe'de yaşandı. Bir giyim mağazasından 7 mont çalan 21 ve 18 yaşlarındaki iki hırsız, yakalanınca 'yardım yapacaktık' dedi. Hırsızlık suçundan tutuklanan iki genç hakkında hakim, ders niteliğinde bir karara imza attı.

Hakimden ibretlik ceza

İstanbul Maltepe'de 21 ve 18 yaşındaki iki genç giyim üzerine birçok şubesi bulunan zincir bir mağazaya gitti. 21 yaşındaki Mehmet A. içeri girdi, Kadir D. ise motosikletiyle arkadaşını dışarıda bekledi. Mağazadaki genç bir süre içeride oyalandı, sonrasında eline 7 mont birden aldı. Çalışanlar gencin davranışlarından şüphelenince durumu emniyet güçlerine bildirdi.

MONTLAR MAĞAZAYA, ARKADAŞLAR ADLİYEYE

Sabah Gazetesi'nden Arzu Kaya'nın haberine göre; Mağazadan montların ücretini ödemeden çıkan genç, dışarıda kendisini bekleyen arkadaşının yanına gitti. Polisler de hız kaybetmeden olay yerine geldi. Kaçmaya başlayan gençler çok geçmeden çaldıkları montlarla birlikte suçüstü yakalandı. Montlar ait olduğu yere, iki arkadaş da adliyeye götürüldü.

Hakimden ibretlik ceza

"GARİBANLARA YARDIM EDECEKTİK"

Savcı iki gencin de ifadesini aldı. "Muhafaza altına alınan eşya hakkında hırsızlık" suçundan tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk etti. Sulh Ceza Hakimliği'nde ifade veren gençlerden Mehmet A., "Benim durumum iyi. Amacım evsizlere montları dağıtmaktı. Garibanlara yardım etmek istedik. Çok pişmanım. Bir cahillik yaptım. Böyle bir suçlamadan çok utanıyorum" dedi.

Hakimden ibretlik ceza

BİR ANLIK GAFLET...

Onu mağaza dışında bekleyen arkadaşı da pişman olduğunu söyledi ve ekledi; "İhtiyacı olanlara montları dağıtacaktık. Bir anlık gafletle yaptık. Cahilliğimize geldi. Kötü bir niyetimiz yoktu" Anadolu Sulh Ceza Hakimliği şüphelilerin adli sicil kayıtlarının olmaması, pişman olmaları ve mağazanın zararının giderilmiş olmasını dikkate aldı. Tutuklama ile umulan faydanın adli kontrolle de sağlanabileceğini kaydederek savcının tutuklama talebini reddetti.

YARDIM KURULUŞLARINDA ÇALIŞMA CEZASI

Hakim "yardım amacı taşıdıklarını söyleyen gençlerin yardım kuruluşlarında çalışması' cezasını verdi. Haftada bir gün karakola gidip imza verecek olan iki genç, Türkiye Kızılay Derneği ve Yetim Vakfı gibi kuruluşlarda haftada en az bir gün çalışma ve hakimliğin belirlediği kitapların haftada bir tanesini okuyup özetini sunma cezası aldı.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 29 Temmuz 2021 )29 Temmuz koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 261 bin 198 Kovid-19 testi yapıldı, 22 bin 161 kişinin testi pozitif çıktı, 60 kişi hayatını kaybetti. Bakan Koca tabloyu paylaşırken "Aşı olmadan tedbirlere uymadan salgında korunmak mümkün değil." uyarısında bulundu. Öte yandan Kovid-19'la mücadele kapsamında son 24 saatte birinci, ikinci ve üçüncü doz toplam 1 milyon 336 bin 724 aşı uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet