Geri Dön

Hamaset Ne Demek? Tdk'ya Göre Hamaset Yapmak Kelimesinin Anlamı Nedir?

Hamaset eskiden dilimizde çok yaygın olarak kullanılan, günümüzde de nadiren karşımıza çıkan bir sözcüktür. Genellikle yiğitlik ve benzeri sıfatları belirtmek için kullanılan bu sözcüğün, farklı bir anlamı daha bulunmaktadır. Bu kapsamda hamasetin kısaca kelime anlamı nedir ve hamaset ne demek gibi soruların sorulduğu görülmektedir. Sizler için TDK sözlüğünü de ele alarak hamaset kelimesinin tüm anlamlarını derledik.

Hamaset Ne Demek? Tdk'ya Göre Hamaset Yapmak Kelimesinin Anlamı Nedir?

Günümüzde neredeyse hiç kullanılmayan hamaset kelimesinin çoğulu hamasetler olarak kullanılmaktadır. Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı genel Türkçe sözlükte hamaset için 2 farklı anlama yer verilmektedir. Bu anlamlardan baskın olanı ise “kahramanlık ve yiğitlik” manalarına çıkmaktadır. Kelimenin diğer anlamı mecaz olarak ifade edilmektedir. Arapça kökenli olan bu sözcük ile bağlantılı hamasi ve hamasilik sözcükleri de aynı sözlükte yer almaktadır.

Hamaset Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

1. Yiğitlik, kahramanlık veya cesaret göstermek.
2. Dinleyicileri heyecanlandırmak ve etki altında bırakmak için başvurulan abartılı anlatım biçimi.

Hamasi: Konusu yiğitler ya da yiğitlik olan destan, şiir ve buna benzer edebi eserler. Dinleyeni etkilemek amacıyla yapılan abartılı anlatım.
Hamasilik: Hamasi olma durumu.

İstanbul'da lüks otomobil bariyerlere girdi!İstanbul Küçükçekmece Yarımburgaz Viyadüğü'nde dün saat 14.45‘te Selim B. isimli sürücü, Lamborghini marka lüks araçla trafikte slalom yaparak ilerlerken, bir an kontrolünü kaybedip önünde seyreden araca çarptı. Kazanın etkisiyle savrulan lüks araç bariyerlere çarparak durabildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet