Gündem Havuzda ölüme kulaç attı

Havuzda ölüme kulaç attı

25.05.2016 - 02:30 | Son Güncellenme:

İstanbul’da düzenlenen 28. Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışması elemelerine katılan 39 yaşındaki Engin Bilgili yüzerken bir anda suya battı. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan sporcu, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Havuzda ölüme kulaç attı

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı’na katılmak için önceki gün Tozkoparan Olimpik Yüzme Havuzu’na gelen Engin Bilgili, 800 metreyi yüzmek için suya girdi. 50 metrelik havuzda 16 tur atması gereken Bilgili, seçmeyi kazanmaya 25 metre kala birden bilincini yitirdi.

Haberin Devamı

Bir anda hareketsiz kalarak suya batan yüzücü, diğer sporcuların ve seyircilerin çığlıkları altında hemen sudan çıkartıldı. Havuz başında kalp masajı yapılan Bilgili hastaneye kaldırıldı ancak birkaç saat sonra beyin ölümü gerçekleşti. Evli ve 2 çocuk babası Engin Bilgili’nin, ilk kez katılacağı yarış için sürekli antrenman yaptığı öğrenildi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Boğaziçi Yüzme Yarışması Başkanı Nihat Usta, ölümün kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Bilgili’nin arkadaşı Alpay Dede, “Uluslararası bir organizasyon. Akla, hayale gelmeyecek bir şey. İhmaller zinciri olduğunu düşünüyoruz. Suda ne kadar kaldığına dair çelişkili bilgiler var” dedi. Görgü tanıkları da havuzda yeterli güvenlik önlemlerinin alınmadığını ve Bilgili’ye geç müdahale edildiğini iddia etti.

Haberin Devamı

TMOK'tan açıklama

Konuyla ilgili TMOK bir açıklama yayımladı.

"Sayın Engin Bilgili’nin vefatı ile ilgili basında yer alan haberlere istinaden kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla aktarmak isteriz ki;

21 Mayıs 2016 Cumartesi günü yüzücü seçmelerinin devam ettiği sırada saat 10:15 sularında, 8 numaralı kulvarda yarışmakta olan 1977 doğumlu Engin Bilgili,kulvara başladıktan itibaren 15 dakika 48 saniye boyunca sorunsuz yüzmüş, 800 metrelik parkurun 775 metresini tamamladığı sırada sağlık sorunu yaşamış,bitişe son 25 metre kala aniden dibe batmıştır. Seyirciler, yüzücüler ve salon görevlileri durumun farkına varmış vehavuzda hazır bulunan 112 Acil sağlık görevlileri ve diğer yüzücülerhemen havuza atlayarak yaklaşık 20-30 saniye içinde yüzücü adayımızı suyun dışına almış ve havuzda bulunan 112 Acil Servis elemanları ilk müdahaleye başlamış, daha sonra havuz ön kapısında bulunan ambulansta görevli 112 sağlıkgörevlilerinin de yardımıyla ileri yaşam desteği müdahalesi yapılmıştır. Yüzücü adayımız sudan çıkartıldıktan sonra sadece kasıktan nabız alınmakta olup,yaklaşık 10 dakika boyunca uygulanan kalp masajı ve diğer müdahaleler sonrası daha kuvvetli nabız alınmış ve sağlık ekibi tarafından yapılan değerlendirme sonrası Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesine ambulans ile nakli sağlanmıştır. Hastanede derhal yoğun bakım servisine alınmış ve hayata bağlamak için gereken tüm tıbbi müdahaleler yapılmıştır. Ancak tüm müdahalelere rağmen yüzücü adayımız Engin Bilgili 23 Mayıs Pazartesi günü vefat etmiştir.
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi olarak 27 yıldır büyük özen ve itina ile gerçekleştirmekte olduğumuz yarışlara katılabilmek için tüm yüzücü adaylarından Boğazda yüzebileceklerine dair sağlık raporu, kendi el yazıları ve ıslak imzaları ile başvuru formları alınmakta ve tüm kriterler hassasiyetle değerlendirilmektedir. Tüm adaylar; organizasyon görevlileri, Yüzme Federasyonu hakemleri ve Sağlık Bakanlığı 112 Acil Yardım ekiplerinin hazır bulunduğu havuzda, yüzme yeterlilikleri açısından değerlendirilmek üzere, 800 m.yüzdürülmektedir.İstanbul seçmeleri, 14-15 ve 21-22 Mayıs 2016 tarihlerinde Türkiye Yüzme Federasyonu Tozkoparan Olimpik Yüzme Havuzu’nda 1400 yüzücü adayının katılımı ile yapılmıştır.
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Boğaziçi Komisyonu olarak çok değerli ve iyi bir sporcu olduğunu öğrendiğimiz Engin Bilgili’yi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.
Kendisine Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.
Saygılarımızla,
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi"

Yazarlar