Geri Dön
GündemHelal sana 'Daire 16'! ‘Köpük’ü seviyoruz onu bizden almayın’

Helal sana 'Daire 16'! ‘Köpük’ü seviyoruz onu bizden almayın’

Çorlu’da Özay Kaya sokaklarında yaşayan Köpük ismini verdikleri köpeğin, apartman kararıyla barınağa aldırılması kararına isyan etti.

Kaya’nın kızı tarafından çekilen ve sosyal medyada yayımlanan videoya binlerce destek mesajı gelirken, “Köpük bizim sokağımızın köpeği, herkesin baktığı, sevdiği bir köpek. Bu dünyada tek biz yaşamıyoruz, hayvanlar da var. Kime zararı var? Biraz insan olalım” diye seslendi. Sosyal medyaya dün yansıyan bir görüntüde, bir hayvansever olan Özay Kaya’nın isyanı vardı. Oturdukları apartmanın önünde yaşayan bir sokak köpeğinin belediyeye şikâyet edilerek barınağa götürülmesine bağırarak isyan eden Kaya, “Daire 16, adım Özay Kaya. Kimseye zararı olmayan bu köpek için belediyeyi kim arıyorsa uğraşacağım onunla. Bu mahallede onun da yaşamaya hakkı var” diyerek tepki gösterdi. Kaya’ya “Helal sana Daire 16” desteği geldi.


Helal sana Daire 16 ‘Köpük’ü seviyoruz onu bizden almayın’


‘AYAKLARI TUTMUYORDU’

Milliyet’e konuşan Kaya, Köpük ismini verdikleri köpeği karlı bir günde bulduklarını anlatarak, “Karlar arasında ayakları tutmadığı için sürünerek hareket ediyordu. Onu veterinere götürdük, iki ay boyunca tüm tedavilerini eşim ve kızımla birlikte yaptırdık. Sabah akşam besledik ve sağlığına kavuştu, yeniden yürümeye başladı. Aramızda duygusal bir bağ oluştu o köpekle. Onun için sokakta belediyeye ait yola bir kulübe aldık. Köpük de orasını yuvası bildi. Apartman yönetimi ise barınağa aldırtılması kararı çıkarttırdı. Ben de bu kararın yanlış olduğunu, belediyeye ait olan yolda olan, apartmana ait olmayan bir köpeğin, apartman kararıyla oradan alınamayacağını belirtmek istedim” dedi.

Helal sana Daire 16 ‘Köpük’ü seviyoruz onu bizden almayın’


‘GÖLGEYE SIĞINIYOR’

Özay Kaya, apartmanın kapısı açık olduğu zaman Köpük’ün gölgeye sığınmak için içeri girebildiğini belirterek şunları söyledi: “Yapılması gereken sadece o kapıyı kapalı tutmak. Apartman yönetimi, ‘İçeriye giriyor, bundan rahatsız olanlar, korkanlar var’ diyor. Haklılar da... Herkes köpek sevecek diye bir şey yok. Korkanlar da olabilir, bunu da saygıyla karşılıyorum. Ama köpeğin içeri girmesinin nedeni kapının açık olması. Orada onu söylüyorum. Kapıyı kapatsalar girmeyecek zaten. Apartmana ait olmayan bir köpeği nasıl apartman kararıyla barınağa aldırmak istiyorlar, buna isyan ediyorum.” 

Helal sana Daire 16 ‘Köpük’ü seviyoruz onu bizden almayın’

 KÖPÜK YERİNDE KALACAK

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, bahse konu köpekle ilgili olarak belediyeye herhangi bir şikayetin olmadığını söyledi. Belediyenin sosyal medya hesabından bu konuda gerekli açıklamayı yaptıklarını belirten Sarıkurt, "Mevzuatla ilgili olarak bir sıkıntı yok. Orada bahsedilen sokak hayvanımızla ilgili bir şikayet olmamış. Zaten hayvanların hangi şartlarda alınacağı mevzuatta belli. Dolayısıyla bize ulaşan bir şikayet söz konusu değildir. Tabi karşılıklı olarak birbirimizi hissetmeye, sokak hayvanlarımıza sahip çıkarken birbirimizle ilgili insaniyeti da dikkate almaya ihtiyacımız var. Beraber baktıkları sahip, çıktıkları sokak hayvanı ile ilgili onu uzaklaştırılmasıyla ilgili bir şikayetin olduğu noktasında, aynı şartlarda sokak hayvanlarının geçici bakım evlerine alınacağı ne kadar süre ile kalacağı, ne kadar süre ile ilgili bırakılacağı ile ilgili mevzuatta tariflenmiş. Biz azami şekilde mevzuat çerçevesinde hareket etmeye çalışıyoruz. Biliyorsunuz yakın zamanda mevzuat değişti. Mevzuat gereği belediye olarak yıllardan beri kaynak ayırıyoruz. Biz kurallara uyarak şehrimizde yaşayan canlara sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi.

'HAYVANLARLA BİRLİKTE YAŞAMAYI ÖĞRENMELİYİZ'

Çorlu Doğa ve Hayvanseverler Derneği Başkanı Ahmet Güneş, bu olayın sadece medyaya yansıyanı olduğunu çok farklı olaylar ile karşı karşıya kaldıklarını, artık sokak hayvanları ile birlikte yaşamanın öğrenilmemesi gerektiğini söyledi. Güneş, "Dernek olarak vatandaşımızın isyanını haklı bulduk. Sadece bir vatandaşımızın duygularını dışa vurmasıydı. Bunun gibi medyaya yansımayan her gün neredeyse yüzlerce olay oluyor. Ne yazık ki bir çoğunda sessiz kalınıyor veya gündeme gelmiyor. Biz bu gibi bir şeyin olmasından mutlu değiliz. Aslında üzülüyoruz. Üzülmemizdeki amaç şu; hayvanlar ile ilgili bir arada yaşamayı toplumsal olarak hala öğrenmiş değiliz. En basit örneğini vereyim. Burada çocuklar oynuyor köpeklerin burada beslenmesi uygun değildir. Köpekleri istemiyoruz, mama kabı su kaplarını koyduğumuz zaman tekmelenmesi ve köpeklere şiddet uygulanması bu gibi durumlar var en basit örneği bu" diye konuştu. (Mehmet YİRUN/ÇORLU (Tekirdağ), (DHA)

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
8 Ekim 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu!Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Türkiye'de son 24 saatte 360 bin 115 Kovid-19 testi yapıldı, 30 bin 201 kişinin testi pozitif çıktı, 188 kişi yaşamını yitirdi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler