Geri Dön
Gündem‘Her organ bağışı yeni bir hayattır’

‘Her organ bağışı yeni bir hayattır’

Türk Böbrek Vakfı ve İstanbul Müftülüğü, organ nakli bekleyen binlerce hastaya umut olabilmek için tüm vatandaşlara ‘organ bağışı yapın’ çağrısında bulundu

‘Her organ bağışı yeni bir hayattır’

Koronavirüs nedeniyle organ bağışında yaşanan büyük düşüş sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. Organ nakli bekleyen binlerce hastaya umut olabilmek için Türk Böbrek Vakfı ve İstanbul İl Müftülüğü organ bağışı çağrısında bulundu. Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, “Şu anda yaklaşık 22 bin vatandaş böbrek nakli için sıra bekliyor, diyalize giren 62 bin vatandaş var” derken, İl Müftü Yardımcısı Hüseyin Demirhan da, “Organ bağışı candan cana yapılan en büyük sadakalardandır” ifadelerini kullandı.

27 bin kişi organ bekliyor

Koronavirüs salgını nedeniyle bazı hastalar sıkıntılı günler yaşıyor. Bu süreçten en fazla etkilenen hastalar arasında ise organ nakli bekleyenler yer alıyor. Türkiye’de yaklaşık 27 bin hasta organ nakli beklerken, bu hastaların 22 bin 880’ü sadece bir böbrek için belki de yıllarca diyalize giriyor. Hastalar için her geçen gün büyük önem taşıyor. Bu kapsamda İstanbul İl Müftülüğü ile Türk Böbrek Vakfı, organ bağışı çağrısında bulunmak için bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, “Beyin ölümü sonrası ailelerden bağış için onay almak söz konusu. Ne yazık ki onay verenlerin oranı pandemi öncesindeki rakamlardan çok aşağıya düşmüş durumda. Bu onayı verenlerin oranı yüzde 58 düşmüş durumda. En fazla yapılan nakiller canlılardandır. Onlarda da yüzde 26 düşüş var. Şu anda yaklaşık 22 bin vatandaş böbrek nakli için sıra bekliyor. Toplam diyalize giren 62 bin vatandaş içerisinde ciddi bir rakam. 13 ay içerisinde çok şey öğrendik. Artık her türlü tedbiri alıyoruz. Kovid hastaları tamamen izole edilmiş durumda. Artık Kovid-19 tedirginliği bir tarafa bırakılsın” ifadelerini kullandı.

İstanbul İl Müftü Yardımcısı Hüseyin Demirhan ise da şunları söyledi: “İlahi dinlerin yeryüzüne getirmiş olduğu en temel esaslardan bir tanesi insanın ve insan hayatının değeridir. Bazı şartlara uyulmak kaydıyla hayatı ve hayati bir uzvu kurtarmak için başka çare olmadığından, kan, doku ve organ nakli ile tedavinin caiz, yani helal olduğu hükmüne varılmıştır.”

‘En büyük sadakalardan’

“Rabbimiz, ‘Her kim bir hayatı kurtarırsa bütün insanlığı kurtarmış gibi olur’ ayetiyle buna ışık tutmaktadır. Organ bağışı candan cana yapılan en büyük sadakalardandır. Hastane köşelerinde ve evlerinde gözleri kapıda, kulakları gelecek müjdeli bir haberde olan bütün nakil bekleyen kardeşlerimizin dertlerine derman olmak boynumuzun borcudur.”

Türkiye'ye gelen Rus öğrenci kayıplara karıştı20 yaşındaki Rus öğrenci Makar Fedorovich Ragin, 5 gün önce Fatih'te kaldığı otelden ayrıldıktan sonra kayıplara karıştı. Ragin'i bulmak için ailesi İstanbul'a gelirken, otelden çıktığı son görüntüleri güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet