Gündem Her şey yaşanabilir bir dünya için

Her şey yaşanabilir bir dünya için

07.11.2022 - 07:00 | Son Güncellenme:

Ayvalık Küçükköy’de BM desteğiyle oluşturulan SENTRUM Projesi’yle kamu binaları, turizm işletmelerine yeşil enerji desteği sunuldu. Projeyle bölgede yılda 15 bin kilo kömür kullanımının önüne geçildi, yıllık 90 bin kilo karbon emisyonu engellendi.

Her şey yaşanabilir bir dünya için

Meltem Günay - Türkiye’nin turizm beldelerinden biri olan Ayvalık Küçükköy’de Enerjisa Enerji, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Sabancı Üniversitesi tarafından enerji verimliliği, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir turizm  uygulamalarıyla yeşil destinasyon modeli oluşturmayı amaçlayan
18 aylık ortak çalışmanın sonuçları açıkladı. 10 milyon liralık yatırımla tamamlanan Enerji Temelli Turizm Uygulama Merkezi (SENTRUM) Projesi, turizm sektörünün yenilenebilir enerji kaynaklarından ve diğer sürdürülebilir uygulamalardan tek destinasyonda nasıl yararlanabileceğini ortaya koydu.

Haberin Devamı

Başarı üçgeni

SENTRUM Projesi’nin uygulamalarının sonuçlarının açıklandığı toplantıda konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, “Başarı Üçgeni” olarak adlandırdığı SENTRUM’un Enerjisa Enerji, Sabancı Üniversitesi ve UNDP iş birliği ile
yaratılmış sosyal fayda yaratan bir
uygulama olduğunun altını çizdi.

SENTRUM projesinin Türkiye ekonomisi için en önemli sektörlerden turizm ve enerji alanlarında bir rol model oluşturduğunu, bu bağlamda projenin başarısının yalnızca Küçükköy ile sınırlı kalmadığını ifade eden Güler Sabancı, “Yaratılan ölçeklendirilebilir, tekrarlanabilir ve sürdürülebilir turizm uygulamalarını içeren SENTRUM modelinin yaygınlaşmasıyla bu modelin hem memleketimiz hem de dünya için bir başarı hikâyesi olacağına inanıyorum. Birleşmiş Milletler’in belirlediği ‘Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na da hizmet eden bu proje aynı zamanda Sabancı Topluluğu’nun beş ana stratejisinden biri olan “Sürdürülebilir İşlerde Öncü Olmak” misyonunun da en somut örneklerinden biri” dedi. Sabancı, kurulan atölyelerin çözüm odaklı faydalı insanlar yetiştirmeyi amaçladığını kaydederken bu atölyelerde yüzlerce çocuğun eğitim aldığını da anlattı.

Haberin Devamı

Yeşil turizm

“Küçükköy, Türkiye’yi bu kadar sıcak bir turizm destinasyonu yapan binlerce resimli kartpostal lokasyonundan sadece biri” diyen UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton da “Ancak turizmin büyümesiyle birlikte çevre üzerinde artan baskı ve artan enerji kullanımı riski geliyor. Bu nedenle UNDP olarak, yaşamımızın bağlı olduğu gezegeni korurken ülke için ekonomik fayda sağlayabilecek bir yeşil turizm modeli geliştirmek için iş birliği yapmaktan çok memnunuz” diye konuştu. Sabancı Holding Enerji Grubu Başkanı ve Enerjisa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler ise şunları dedi: “Sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmamıza hizmet edecek çözümleri yalnızca kendi kaynaklarımızla değil, diğer paydaşları da sürece katarak hayata geçirmeyi amaçlıyoruz. Tam da bu nedenle UNDP, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ile iş birliği içinde ve Sabancı Üniversitesi’nin katkılarıyla geçen sene uygulamaya başladığımız SENTRUM projesini çok değerli ve anlamlı buluyorum.”

Haberin Devamı

Her şey yaşanabilir bir dünya için

Güler Sabancı’nın da arasında bulunduğu SENTRUM proje ortakları, Ayvalık Küçükköy’deki Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi bahçesinde dileyen herkesin ziyaretine açık bir permakültür bahçesi açılışını gerçekleştirdi.

Kadınlara, öğrencilere, işletmelere eğitim

Sabancı Üniversitesi Yaratıcı Teknolojiler Atölyesi’nde de bölgede bugüne kadar enerji verimliliği, sürdürülebilir turizm, atık yönetimi, iklim değişikliği, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konularda lise öğrencileri, bölge kadınları ve işletme sahiplerinden oluşan 140 kişiye eğitimler verildi. Hazırlanan toplumsal cinsiyet eşitliği eylem planı çerçevesinde kadınların proje aktivitelerine katılımları sağlandı.

İlke imza atıldı

SENTRUM Proje kapsamında, Küçükköy’de turizm işletmeleri ve kamu binalarına yönelik enerji etüt çalışmaları gerçekleştirilirken, işletmelere enerji verimli aydınlatma ve beyaz eşya desteği verildi. Kamu binalarına güneş enerjisi sistemleri kuruldu ve köy yüksek hızlı elektrikli araç şarj altyapısına kavuştu. Enerji verimliliği ve güneş enerjisi santrali uygulamaları gerçekleştirilen Necmi Komili İlk ve Orta Okulu “Net Sıfır Enerjili Bina” olarak Türkiye’de ilklerin arasına girdi. Projeyle bölgede yılda 15 bin kg kömür kullanımının önüne geçilerek enerji tasarrufu sağlanırken yıllık 90 bin kilo karbon emisyonu engellenmiş oldu. Proje kapsamında yeşil destinasyon modelini oluşturmak için Küçükköy ve çevresinin turizm kaynak değerleri belirlendi, yeşil satın alma, sürdürülebilir ulaşım, üretim ve tüketim konularında yol haritaları hazırlandı. Farklı ülkelerdeki yeşil destinasyon standartları incelenerek, Küçükköy’e uyarlanabilecek olanlar tespit edildi. Doğa ve enerji temalı alternatif bisiklet ve yürüyüş rotaları oluşturuldu.