Geri Dön
GündemHer yolu denedi!

Her yolu denedi!

Kaçak binasını yıkımdan kurtaramadıRamazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

Her yolu denedi!

DENİZLİ Sümer Mahallesi İzmir Yolu üzerindeki yıkım kararı bulunan biri giriş üç katlı binayı, sahibinin çabası kurtaramadı. Nargile salonu ruhsatı bulunan ikinci katını mescide çevirip, daha sonra çatısına minare ve kubbe dış yüzeyine de mozaikle, Atatürk'ü Kocatepe'deyken gösteren fotoğrafını yaptıran bina sahibi Ömer Palay, yıkımı engelleyemedi.

Sümer Mahallesi İzmir yolu üzerindeki bulunan biri giriş, üç katlı bina 1993 yılında yapıldı. Zemin ve birinci katında işyerleri bulunan binanın sahibi Ömer Palay, 1994 yılında nargile salonu ruhsatı aldığı üst katı mescide çevirdi. Daha sonra da çatısına minare ve kubbe yaparak mescidi cami gibi kullandırmaya başladı. Mescit 2004 yılında da İbadullah Camii adını aldı. Bunun üzerine harekete geçen belediye, ruhsatı bulunmadığı için caminin kullanılamayacağını bildirdi. Belediyenin uyarısı üzerine bina sahibi Ömer Palay, mozaikle, dış cepheye Atatürk'ü Kocatepe'deyken gösteren fotoğrafını yaptırdı.

Bu arada, Denizli Belediyesi Meclisi, binayı kamulaştırarak yeşil alana dönüştürmek için karar aldı; ancak bina sahibi Palay, meclisin kararının iptali için Denizli İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Üç yıl süren dava sonunda, mahkeme kamulaştırma kararını yerinde buldu. Mahkeme kararı üzerine Denizli Belediyesi, kamulaştırma bedeli olan 165 bin lirayı Ömer Palay'ın hesabına yatırarak yıkım tebligatında bulundu.

Boşaltılan, kapı ve pencereleri sökülen binadaki Atatürk mozaiğinin üzeri üzeri brandayla kapatıldı. Binanın yıkımı da hava karardıktan sonra yapıldı.

Bina sahibi Ömer Palay yıkıma tepki göstererek, “Burası ibadethane olarak hizmet veriyordu. Burası ruhsatlıdır. Ancak ruhsat cami değil nargile salonu üzerinden alınmıştır. Temyize gidemeden yıkım yapıldı” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Görgü tanığı anlattı! Lise öğrencileri birbirine girdiZeytinburnu'nda okuldan çıkan lise öğrencisi iki grup arasında bıçaklı kavga çıktı. Olay yerine gelen polisi gören liseli öğrencilerin kaçmaya çalıştığı sırada, bıçaklanan bir genç koşarken yere yığıldı. O anlar, cep telefonu kamerasına yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner