Geri Dön

HES kodu nasıl alınıyor, ne işe yarar? HES kodu alma ekranı(e-Devlet-SMS-Hayat Eve Sığar Uygulaması)

HES kodu, e-Devlet, Hayat Eve Sığar uygulaması ve SMS yoluyla alınabiliyor. HES kodu, ulaşım, kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde, ve sınavlarda olmak üzere çeşitli alanlarda kullanılıyor. Peki HES kodu nasıl alınır, ne işe yarıyor?

HES kodu nasıl alınıyor, ne işe yarar? HES kodu alma ekranı(e-Devlet-SMS-Hayat Eve Sığar Uygulaması)

HES kodu çeşitli alanlarda kullanılıyor. HES kodu olmayanlar, kod alma yöntemleri ile ilgili detayları araştırılıyorlar. HES kodu; e-Devlet, SMS ve Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden alınabiliyor. İşte HES kodu alma ekranı...

E-DEVLET HES KODU ALMA EKRANI

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

E-DEVLET HES KODU ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE HES KODU ALMA

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girilir 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

SMS İLE HES KODU ALMA

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.

Meğer Türkçe biliyormuş...Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'nda maske ve mesafe denetimi yapıldı. Uyarılara rağmen maskesini düzgün takmayan ve Türkçe bilmediğini söyleyen yabancı uyruklu bir yolcu maske cezası yedikten sonra Türkçe konuşmaya başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet