Geri Dön
GündemHES kodu hakkında bilinmesi gerekenler... Hes kodu nedir, nasıl alınır?

HES kodu hakkında bilinmesi gerekenler... Hes kodu nedir, nasıl alınır?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Geçen hafta bilim kurulu toplantısı sonrası seyahat yasağı ve 65 yaş üstü seyahat izni ile ilgili açıklamalarda bulundu ve HES kodu ile ilgili önemli bilgiler verdi. Bu gelişme sonrası 'HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır?' soruları sorlmaya başlandı. Aradan bir hafta geçerken hala bu sorular sorulmaya devam ediliyor. İşte detaylar...

HES kodu hakkında bilinmesi gerekenler... Hes kodu nedir, nasıl alınır?

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın en son Bilim Kurulu toplantısının ardından "Hayat Ev Sığar uygulamasu üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz." sözleri üzerine bu sorular yoğun bir şekilde sorulmaya başlandı. İşte konuya dair bilgiler...

HES KODU NEDİR, HES KODU NASIL ALINIR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada "Salgınla bulaşan hastalıklarla ilgili, sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda, özel bir bilgi değildir. Bu uygulamaya öncelikle şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.

Seyahatlerde sağlık durumlarının kontrolü, ilgili seyahat firması tarafından sağlanacak ve buna göre tedbir alınacak. Sonradan bir yolcuya eğer virüs bulaştığı tespit edilirse, yolculuk esnasında temas ettiği kişilerin takibi yapılacak. Tüm ulaşım süreçlerinde, 'Hayat Eve Sığar' mobil uygulaması üzerinden, HES kodu oluşturulabileceği gibi kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilecek. Böylece seyahatlerde tüm yolcuların en üst düzeyde güvenliği sağlanmaya çalışılacak. "dedi.

SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR HES KODU NEDİR?

HES kodlarının kişiye özel üretilen tekil kodlar olduğunun altını çizen Koca, kontrolü ve yönetiminin kişinin elinde olacağını vurguladı.

T.C. kimlik numarası gibi sabit olmadığını, her paylaşımda farklı bir kodun oluşturulacağına dikkati çeken Koca, kod sayesinde kimsenin kimlik numarası gibi kişisel bir bilgiyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacağının altını çizdi.

HES kodu hakkında bilinmesi gerekenler... Hes kodu nedir, nasıl alınır

Mobil uygulama ve HES kodunun, önümüzdeki günlerde yaygın kullanımının hayatı kolaylaştıracağını aktaran Koca, Kovid-19'un sadece sağlık değil sosyal hayatı, çalışma hayatı ve insan etkinliğinin birlikte gerçekleştiği alanların neredeyse tamamını içerecek tedbirler gerektirdiğini anlattı.

Salgın boyunca sadece insanların hasta olmadığını, riskle sadece kişilerin karşılaşmadığını, ekonomilerin de ticaretin de eğitimin de salgın karşısında zayıf düştüğünü söyleyen Koca, salgınla mücadelenin bir cephesinin de kültürel hayattan ekonomiye bütün hayatın yeniden sağlık bulmasını amaçlayacağını dile getirdi.

MSB açıkladı! PKK'lı 3 terörist etkisiz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Gara'da 3 PKK'lı teröristin hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet