Geri Dön

Heykelcilik gibi cam sanatı

Çağdaş cam sanatının merkezi İskandinav ülkelerinden 25 sanatçının toplam 51 eserinden oluşan ‘Aurora: Kuzey Ülkelerinde Çağdaş Cam Sanatı’ sergisi ise, camın teknik anlamda sınırlarını zorlayarak günümüz bakış açısında nasıl özgürce şekillendiğinin en iyi örneklerini sunuyor.

Sanatçıların kuzeyin büyüleyici doğası ve geleneklerinden esinlenerek ortaya çıkardığı eserler, günümüz meselelerini alışılmışın dışında ifade ediyor. Söz konusu anlatıma paralel olarak camın kullanımı da değişiklik gösteriyor. Camın çağrıştırdığı parlaklık ve ışıltının aksine, sergideki eserlerde daha arkaik ve kapalı özellikler göze çarpıyor.
Basitleştirilmiş bir saflık algısı uyandıran eserler, geleneksel cam sanatından çok heykelciliğe yakınlığıyla da dikkat çekiyor.

Gerga Antik Kenti'nde ilk kazma vurulduAydın'ın Çine ilçesindeki 2 bin 600 yıllık tarihi Gerga Antik Kenti'nde protokolünde katılımı ile kazı çalışmalarında ilk kazma vuruldu. Kariada ve Gizemli Köy olarak da bilinen bölgede tapınak, çeşmeler, yıkılmış kayadan yapılmış heykeller ve içinde bulunan yaşam merkezinin gün yüzüne çıkarılması planlanıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber