Geri Dön

HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl yapılır?

Hızlı Geçiş Sistemi HGS, ücretli yollardan beklemeden geçiş imkanı sağlayan sistemin adıdır. İlk kez 2012 yılında PTT Genel Müdürlüğü tarafından, İzmir-Aydın, İzmir-Çeşme, Avrupa Otoyolu, Anadolu Otoyolu ve Niğde-Mersin-Şanlıurfa otoyolları ve Boğaz Köprülerinde hizmete sokulmuştur. Sistem, araçların ön camına yapıştırılan ön yüklemeli HGS etiketlerinin, bahsi geçen yollardaki ücret toplama istasyonlarında kendileri için tahsis edilen şeritlerde bulunan optik okuyucular tarafından tanınması şeklinde çalışır. Bu geçiş sırasında ödenmesi gereken ücret, HGS etiketlerindeki bakiyeden otomatik olarak düşülür. Eğer HGS etiketinde yeterli bakiye yoksa, sürücüler geçiş ihlali yapmış sayılır ve araçlarının plakasına ceza yazılır. Peki sürücülerin bu cezadan nasıl haberi olur? Sürücüler HGS bakiyelerini nasıl öğrenebilirler?

HGS bakiye ve ceza sorgulaması nasıl yapılır?

PTT şubelerinden temin edilen HGS etiketlerinde, paralı otoyol ve köprülerden geçiş için gerekli ücrete yetecek kadar kredi bulunması, sürücülerin sorumluluğundadır. Araçlar dingil mesafesi ve sayısına göre 6 sınıf halinde gruplandırılmıştır ve geçiş ücretleri de bu sınıflara göre Karayolları tarafından belirlenir.

HGS CEZA SORGULAMA VE ÖDEME İŞLEMİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

HGS BAKİYE SORGULAMA VE YÜKLEME İŞLEMİ HAKKINDA DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ!

Özellikle ücretli yolları sürekli kullananların, geçiş ihlali cezası almamaları için her zaman hesaplarında yeterli bakiye bulunması gerekir. Bu da ancak sürekli olarak bakiyelerini takip etmeleri ile mümkündür. Çoğu zaman bir külfet halini alan bu durumdan kurtulmanın yolu ise, otomatik ödeme talimatı vererek hesapta sürekli olarak yeterince kredi bulunmasını sağlamaktır.

HGS BAKİYESİ VE CEZASI NASIL ÖĞRENİLİR?

Otoyollarda ve boğaz köprülerinde nakit ödeme yapılan gişeler yoktur. Bu yollardan geçişler sadece HGS ve OGS ile yapılır. Sürücülerin bu iki sistemden birine abone olmaları gerekir. HGS aboneliği, bakiyesi sorgulama, ceza ödeme işlemleri PTT şubelerinden, anlaşmalı bankalardan ve epttavm.com internet sitesinden yapılabilir. PTT'ye ait HGS müşteri hizmetleri internet sitesi de, sürücülerin HGS abonelikleri ile ilgili tüm işlemleri online olarak yapabilecekleri bir kanaldır. HGS abonesi olmayanlar müşteri hizmetleri uygulamasından faydalanamazlar.

ONLİNE OLARAK HGS BAKİYE VE CEZA SORGULAMASI YAPILABİLİR Mİ?

HGS bakiye ve ceza sorgulama işlemleri online olarak e-devlet uygulamasından ya da hgsmusteri.ptt.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılabilir. Geçiş ihlali yapan sürücüler, HGS ya da OGS abonesi değillerse 15 gün içinde bu sistemlerden birine abone olmaları gerekir. HGS etiketinde yeterli bakiye olmadığı için kaçak geçiş yaptığı tespit edilen sürücüler de yine 15 gün içinde hesaplarına bakiye yüklemesi yaparlarsa ceza ödemek zorunda kalmazlar. Cezalar araçların plakalarına düzenlenir.
HGS ile ilgili her türlü soru ve sorununuz için 0850 460 60 60 ya da 444 1 788 numaralı müşteri hizmetleri hatlarını arayabilirsiniz.


Bakan Albayrak: Yılın tamamında büyümenin yüzde 0,3 oranında gerçekleşmesini bekliyoruzHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Hazine ve Maliye Bakanlığının Ataşehir Yerleşkesinde Yeni Ekonomi Programı'na (YEP) ve 2021 yılı merkezi yönetim bütçesini açıkladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber