Geri Dön
GündemHıdırellez ne zaman kutlanacak?

Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

Hıdırellez Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu'da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Baharın müjdeleyicisi olan Hıdırellez'de birçok gelenek hala uygulanmkatadır. Hıdrellez günü yapılan duaların ve talep edilen isteklerin kabul edilmesi için oruç tutma, sadaka verme ve kurban kesme gibi âdetler vardır. Peki Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

Hıdırellez için geri sayım başladı. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas'ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır. Hıdırellez Anadolu'nun en uzak köşelerinde bile bugün hala geleneklere bağlı bir şekilde kutlanmakatadır. Peki Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

Hıdırellez Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu'da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Baharın müjdeleyicisi olan Hıdırellez'de birçok gelenek hala uygulanmkatadır. Hıdrellez günü yapılan duaların ve talep edilen isteklerin kabul edilmesi için oruç tutma, sadaka verme ve kurban kesme gibi âdetler vardır. Peki Hıdırellez ne zaman kutlanacak?

Hıdrellez’in Hikâyesi

Rivayete göre, Hızır ve İlyas bir hükümdarın ordusuna mensup iki askerdir. Bir gün hükümdarları âb-ı hayât yani ölümsüzlük suyunu bulmaya karar verir ve ordusuyla yola çıkar. Yolculuk sırasında Hızır ve İlyas ordudan ayrı düşüşler. Yorulduklarında su kenarında mola verip bir şeyler yemek için yanlarındaki kurutulmuş balığa değmesiyle balık canlanır. Hızır ve İlyas böylelikle âb-ı hayat’ı bulduklarını keşfederler. Bu sırada bir melek belirir ve Hızır'ın ve İlyas'ın kıyamete kadar yaşayacaklarını söyler. Sadece Hızır'ın karada, İlyas'ın denizde ihtiyacı olanlara yardım edeceklerini de ekler.

İşte Hıdrellez bu efsaneden doğdu. 6 Mayıs (Miladi takvim) ya da 23 Nisan (Rumî takvim) günü olan Hıdrellez gününde Hızır ve İlyas buluşur. Yeryüzündeki ölü toprak kalkar. Bunun anlamı baharın gelişidir. Bahar aylarında yağan yağmur ise onların ağlamalarıdır.

Hıdrellez Gelenekleri

Ülkemizin bazı bölgelerinde Hıdrellez günü yapılan duaların ve talep edilen isteklerin kabul edilmesi için oruç tutma, sadaka verme ve kurban kesme gibi âdetler vardır.
Ülkemizde Hıdrellez'e hazırlık olarak ev, üst-baş temizliği yapılır. (Hızır'ın kirli bir yere uğramayacağına inanılır) 6 Mayıs’ta giyilmek üzere yeni kıyafetler alınır.
Hıdrellez günü, gerçekleşmesi istenen dilek bir kağıda çizilir ve gül ağacının dibine gömülür. Böylece dileğin gerçekleşeceğine inanılır.
Hıdrellez’de ateşin üzerinde atlama geleneği de vardır. Ateşin üzerinde atlamanın nazardan ve hastalıktan kişiyi koruduğuna inanılır.

Hıdrellez Duası

“Allahümme Rabbühü Ya Halkalhalas Muhammedin, Resullah yetiş imdadıma Ya Hızır Ya İlyas”

Bu dua tam 40 defa okunur. 5 Mayıs’ta 39, 6 Mayıs’ta 1 defa okunarak 40'a tamamlanır.

Hıdrellez Rızık Duası

“Yâ Allahu, yâ Rabbi, yâ Hayyü, yâ Kayyumu. Yâ Zel Celâli ve İkram.

Es’e lüke bismikel azîmıl-a a'zami

Enterzukanî helâdan tayyiben.

Allahümme in kâne kâriben yessirhü

Ve in kâne kâliben kessirhü

Ve in kâne kesîren ihfazhü bibereki.”

Türkçe Meali;

Yüceler yücesi olan isminin hakkı için senden isterim. Bana helâl rızık ver. Allah'ım, eğer rızkımız semada ise onu indir. Eğer yerde ise onu çıkar. Uzakta ise onu yaklaştır. Yakın ise kolaylaştır. Az ise çoğalt. Çok az ise onu bereketlendir. Amin

Hıdrellez Hakkında Ek Bilgiler

Bizde Hıdrellez olan bugünü, Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler ise St. Georges olarak isimlendirip, kutlamaktadır.
Türkiye'de Hıdrellez Bayramı 6 Mayıs’ta (5 Mayıs gecesi) kutlanır.
Hıdrellez’de yaygın olarak baht açma törenleri de yapılmaktadır.
Hıdrellez kutlamaları daima yeşillik ve ağaçlık olan alanlarda, su kenarlarında yapılmaktadır.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 11 Nisan 2021 )Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 294 bin 274 Kovid-19 testi yapıldı, 50 bin 678 kişinin testi pozitif çıktı, 237 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta 2 bin 824 oldu, 30 bin 194 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 331 bin 411'e yükseldi. Vaka sayısında düşüş yaşandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet