Geri Dön
GündemHıdırlık Tabyası’nda bir tarih canlanacak

Hıdırlık Tabyası’nda bir tarih canlanacak

Balkan Savaşları sırasında Edirne savunmasının karargâh binası olarak kullanılan 135 yıllık tarihi Hıdırlık Tabyası, Balkan Tarihi Müzesi olarak ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Hıdırlık Tabyası’nda bir tarih canlanacak

 

Edirne'de bulunan 135 yıllık Hıdırlık Tabyası, restorasyon çalışmalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla Balkan Tarihi Müzesi olarak açıldı. Müzede Türklerin Balkanlardaki 600 yıllık tarihi anlatılıyor.

Balkanlardan gelecek bir hücumun önünü kesmek için inşa edilen 24 tabyanın en büyüğü olan ve Balkan Savaşlarında Edirne savunmasının karargâh binası olarak kullanılan 135 yıllık bir tarihi sürecin şahitliğini yapan Hıdırlık Tabyası, Balkan Tarihi Müzesi olarak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katılımıyla ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Hıdırlık Tabyası’nda bir tarih canlanacak

‘Şükrü Paşa destan yazdı’

Balkanlardan gelecek bir hücumun önünü kesmek için inşa edilen 24 tabyanın en büyüğü olan 135 yıllık Hıdırlık Tabyası, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardında Balkan Tarihi Müzesi olarak açıldı. Açılışa Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı. Açılış töreninde konuşan Bakan Ersoy, "Hıdırlık Tabyası yaklaşık 135 yıllık bir tarihi sürecin şahitliğini yapmıştır. Bu süreçte, özellikle Balkanlardaki Türk varlığının dönüm noktalarına karşılık gelen 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başları; yaşanan savaşlarla ve bugün dâhi vicdanlarımızı kanatan insanlık dramlarıyla çok ayrı bir öneme sahiptir" dedi.

"Hıdırlık Tabyası’nın şöyle kısaca bir tarihine baktığımızda, Balkanlardan gelecek bir hücumun önünü kesmek için inşa edilen 24 tabyanın en büyüğü olduğunu görüyoruz" diyen Ersoy "Burası aynı zamanda Balkan Savaşlarındaki Edirne savunmasının karargâh binasıdır. Şükrü Paşa, emrindeki askerlerle burada bir destan yazmıştır" ifadelerini kullandı.

Ersoy "Balkan Savaşlarının 100’üncü yılı anısına Hıdırlık Tabyası’nın restorasyonunu başlatmıştık ve aslına uygun şekilde 2015 yılında tamamladık. Madem tarihi ihya ediyoruz o halde dünü bugüne taşıyalım ve geleceğe miras bırakalım istedik. Dolayısıyla restorasyon sonrası da düzenlemeler yaparak Balkan Tarihi Müzesi projesini hayata geçirdik" dedi.

Bin 800 metrelik çevre uzunluğuna sahip olan tarihi tabya, 60 dönümlük bir alanı kaplıyor. Müze, Edirne’nin 1361 yılındaki fethinden 1912-1913 Balkan Savaşları sonrasına kadar, Türklerin Balkanlardaki yaklaşık 600 yıllık tarihini ziyaretçilere anlatacak şekilde düzenlendi.