Geri Dön
GündemHisar hava savunma sistemi nedir, özellikleri nelerdir? Hisar-0+ menzili ne kadar?

Hisar hava savunma sistemi nedir, özellikleri nelerdir? Hisar-0+ menzili ne kadar?

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım ile Hisar-A+ tesliminden sonra Hisar-0+ Orta İrtifa Hava Savunma Sistemimiz en son atışında bugün en uzak menzil ve en yüksek irtifadaki testini, hava hedefini doğrudan vurup imha ederek başarı ile geçti açıklamasının ardından Hisar Hava Savunma Sistemi nedir, özellikleri nelerdir sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki Hisar-0+ menzili ne kadar?

Hisar hava savunma sistemi nedir, özellikleri nelerdir? Hisar-0+ menzili ne kadar?

Savunma Sanayi Başkanı İsmaiL Demir'in sosyal medya paylaşımın ardından Hisar Hava Savunma Sistemi nedir sorusu araştırma konusu olmaya başladı. HİSAR, karadan havaya füze savunma sistemi olup grubun içerisinde alçak irtifa hava savunma füzesi sistemi HİSAR-A, orta irtifa hava savunma füzesi sistemi HİSAR-O ve uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi HİSAR-U yer alır. Son olarak testleri başarı ile tamamlayan Orta İrtifa hava savunma füze sistemi Hisar-0 hakkında araştırmalar sıklaştı. Peki Hisar Hava Savunma Sistemi nedir, özellikleri nelerdir?

HİSAR HAVA SAVUNMA SİSTEMİ NEDİR, ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

HİSAR, karadan havaya füze savunma sistemi grubudur. Grup içinde, alçak irtifa hava savunma füzesi sistemi HİSAR-A, orta irtifa hava savunma füzesi sistemi HİSAR-O ve uzun menzilli hava ve füze savunma sistemi HİSAR-U yer alır. Sistemler, Aselsan ve Roketsan liderliğinde 2007'den itibaren geliştirilmektedir.

18 Nisan 2007'de, Savunma Sanayii Başkanlığı, Türkiye'nin Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (T-LALADMIS) ihtiyacına yönelik başlatılan programda yerli ve yabancı savunma sanayii şirketlerine teklif çağrısında bulunur. Çağrıya, toplamda 18 şirket yanıt verir. 28 Eylül 2008'de de, 18 adet sistemin, 27 ek sistem alma seçeneği ile, doğrudan temini için SSM ikinci bir teklif çağrısı gerçekleştirir. Tekliflerin değerlendirilmesi sonucu, 20 Haziran 2011'de ana yüklenici Aselsan ve ana-alt yüklenici Roketsan olmak üzere proje ihalesi neticelendirilir. Savaş başlığı ve batarya geliştirilmesi için TÜBİTAK-SAGE ve veri bağlantıları çalışması için Meteksan Savunma alt yükleniciler olarak belirlenir. Proje maliyetleri, sırasıyla, alçak-irtifa sistemi için 314,9 milyon €, orta-irtifa sistemi için 241,4 milyon € olarak değerlendirilmiştir.

Operasyonel tarihçe

3 Mart 2020’de Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir katıldığı bir televizyon programında, karadan havaya füze savunma sistemi HİSAR’ın bir haftaya Bahar Kalkanı Harekâtı'nda sahada yerini alacağını açıkladı.

HİSAR-A (+)

Hisar-A (Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi), FNSS ACV-30 aracı şasisine montelenmiş dört dikey Hisar-A lançerinden ve füzelerinden oluşur. Araçlı Hisar-A sistemine, bağımsız bir sistem olabilmesi için, bir hava gözetleme radarı ve bir elektro-optik/kızılötesi (EO/IR) sistemi montelenmiştir.

Minimum menzil: 2 km
Maksimum menzil: 15 km
Minimum irtifa: 30 metre
Maksimum irtifa: 5 km

HİSAR-O

HİSAR-O (Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi), Mercedes Zetros şasisine monte edilmiş dikey bir lançerden oluşur.

Minimum menzil: 3 km
Maksimum menzil: 25+ km
Minimum irtifa: 50 metre
Maksimum irtifa: 15 km
Mach hızı: Mach 2

HİSAR-U (SİPER)

Siper (HİSAR-U); ASELSAN, ROKETSAN ve TÜBİTAK Sage tarafından başlatılan, geliştirme çalışmaları devam eden yüksek irtifa ve uzun menzilli bir hava savunma sistemidir. Gemi ve kara konuşlu olarak kullanılması planlanan füzenin 100 km’den fazla menzile, çift darbeli motora, Aktif Radar Arayıcı (RF) başlığa, Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı Başlık (IIR) ile Terminal Güdüm yeteneğine sahip olması bekleniyor. Sistem özellikle Türk Donanaması'nın en büyük muharip gemi projesi olan TF-2000 Hava Savunma Harbi Destroyeri’nde de kullanılacak.

Minimum menzil: 30 km
Maksimum menzil:150+ km
Minimum irtifa: 100 metre
Maksimum irtifa: 20 km