Geri Dön
GündemHoca sahnede!

Hoca sahnede!

Geçen yıl yanan Galatasaray Üniversitesi binasının tamiratına gelir sağlamak için okulun hocalarından Prof. Dr. Osman Senemoğlu hayatında ilk kez sahneye çıkacak.

Hoca sahnede!

Galatasaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Senemoğlu, geçtiğimiz yıl yanan üniversite binasınının tamiratına gelir sağlamak için tek kişilik bir tiyatro oyunu sahneleyecek. Daha önce hiçbir oyunculuk deneyimi yaşamayan Senemoğlu, Belçikalı yazar Jean-Pierre Dopagne’nın ‘Hocam’ adlı oyununda idealist bir öğretmeni canlandıracak.

Kitabı çevirmişti
Geçen yıl yangın sonrası harekete geçen Galatasaray camiasınca binanın restorasyonu için bağış kampanyası başlatıldı. Kampanyaya destek amacıyla da Galatasaray Eğitim Vakfı tarafından çeşitli davetler düzenlendi. Tarihi bina için oluşan seferberlikle restorasyon için gerekli 25 milyon liranın 15 milyon lirası toplandı. Projeler geliştirilirken, üniversitenin bir öğretim görevlisi de restorasyona destek için harekete geçti. Üniversitenin hocalarından Senemoğlu, uzun süredir hazırlandığı tek kişilik bir tiyatro oyununu sahneleyerek yanan binanın onarımını üstlenen Galatasaray Eğitim Vakfı’na maddi destek sağlayacak.
Belçikalı yazar Jean-Pierre Dopagne’nın ‘Hocam’ adlı oyununu Türkçeye çeviren Prof. Dr. Senemoğlu, tamamladığı provaların ardından 17 Nisan Perşembe günü ilk kez sahneye çıkacak. Nişantaşı’ndaki Milli Reasürans Salonu’nda sahnelenecek oyunun geliri okul binasının yapımı için harcanacak.
Tiyatro geçmişi hiç olmayan ve sahneye ilk kez çıkacak olan Senemoğlu, oyunda köyde büyüyen idealist bir öğretmenin yaşadığı hayal kırıklıklarını anlatacak.
Oyunun afişlerinin hazırlanması ve bilet satış süreci Galatasaray Üniversitesi’nin diğer akademisyenleri ile Prof. Dr. Senemoğlu’nun öğrencilerince yapıldı. Oyun için uzun süredir hazırlık yapan Prof. Dr. Senemoğlu, “Yangının ardından ‘Galatasaray’a ne verebilirim, nasıl katkı sağlarım’ diye çok düşündüm. Tarihi binanın tamiratı için 25 milyon lira gerekiyor ve bu paranın 15 milyon lirası toplandı. Belki ben yardımsever Galatasaraylıları harekete geçiririm ve ‘Kalan 10 milyon lira daha çabuk toplanır’ diye düşündüm. Çünkü ilk günlerde insanlar çok üzüldü ama zamanla unutuldu. Biz ne yapabiliriz duyarlılığını uyandırırsam ne mutlu bana” dedi.

Yazar da izleyecek
Öte yandan oyunun yazarı Jean-Pierre Dopagne’nın da ilk gösterime davet edildiği ve Dopagne’nin perşembe günkü gösterimde izleyiciler arasındaki yerini alacağı öğrenildi. Dopagne’nın seyahat ve konaklama giderleri Prof. Dr. Senemoğlu’nun arkadaşları tarafından karşılandı. Galatasaray Üniversitesi’nden Ayşe Garcin’in yöneteceği ‘Hocam’ adlı oyunun biletleri 30 TL’den satışa sunuldu.
Bu arada tamamen kullanılamaz hale gelen binanın restorasyonu için Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan onay beklendiği ve eğitimin diğer iki binada sürdüğü öğrenildi.

143 YILLIK TARİHİ BİR DEĞER...
Galatasaray Üniversitesi’nin Ortaköy’deki 143 yıllık tarihi binası, 22 Ocak 2013’te çıkan yangında itfaiyenin 6 saatlik müdahalesi sonucu tamamen yanmaktan son anda kurtarılmış ancak yangında ahşap bina kullanılamaz hale gelmişti. ‘Hocam’ oyunu 17 Nisan Perşembe Milli Reasürans Salonu’nda izlenebilir.