Geri Dön

‘Hocaların hocası’ hayatını kaybetti

Tiyatro dünyasında ‘Hocaların hocası’ olarak anılan Sevda Şener Ankara’da hayatını kabetti.

‘Hocaların hocası’ hayatını kaybetti

1928’de İstanbul’da doğan Şener, ilköğrenimini değişik illerde tamamlayıp, ortaöğrenimine Ankara’da devam etti ve Eskişehir’de bitirdi. Daha sonra, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1956 yılında mezun oldu. İki yıl sonra aynı okulda açılan Tiyatro Bölümü’nde asistan olarak göreve başladı.
İngiltere’de Bristol Üniversitesi’nin Dram Bölümü’nde iki dönem, Avusturya’da Viyana Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’nde de bir dönem seminerlere ve derslere katıldı. 1962 yılında doktor, 1967 yılında doçent, 1972 yılında profesör unvanlarını alan Sevda Şener, 1995 yılında DTCF Tiyatro Bölüm Başkanlığı görevinden emekli oldu.
Tiyatro kuramları, dramaturji, eleştiri kuramları, estetik, çağdaş sanat, modern ve modern sonrası tiyatro konularında eğitmenlik yaptı. Pek çok ödüle değer göülen ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin kurucu üyesi olan profesör Sevda Şener’in cenazesi bugün öğle namazından sonra Ankara Kocatepe Camii’nden kaldırılacak.

Karabük'te iki kazada 7 kişi yaralandıKarabük'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında 7 kişi yaralandı. Ambulansla Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan yaralının hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet