Geri Dön

Hollywood’un zirvesinde Robert Downey Jr var

New York dergisi sıradışı bir çalışma yaparak Hollywood’un zirvesindeki 100 ismi bilimsel verilere göre belirledi. Listenin zirvesinde ise sürpriz bir isim var...

Hollywood’un zirvesinde Robert Downey Jr var

ABD’de yayımlanan haftalık “New York” dergisi, Hollywood’un en değerli 100 isminin bilimsel verilere dayalı olarak listesini çıkardı. Robert Downey Jr’ın başını çektiği liste, internet sitesi Vurture ve ünlü İngiliz gazetesi Guardian’ın istatistik uzmanı muhabiri Harry Enten’ın işbirliğiyle hazırladıkları bir formül üzerine oluşturuldu.
Buna göre, eskiden olduğu gibi bir yıldızın değerini artık oynadığı filmin gişe hasılatları veya yıllık toplam kazancı gibi basit kriterler yerine birçok farklı değişken belirliyor. Zira, son dönemlerde çok güçlü bir ismi olmasına ve milyonlarca dolarlık sözleşmeler yapmasına rağmen yaptığı filmler tutmayan yıldız sayısında hızla artış yaşanıyor. Ayrıca, artık eskiden olduğu gibi yapımcı şirketler de kolay kolay hiçbir yıldıza çift haneli milyon dolarlık çekler sunmuyor. Onun yerine, oyuncunun sağlayabileceği “potansiyel kar” gibi karmaşık ve duyulmamış özelliklere bakılıyor. Bu yüzden, liste sayısız kriter arasından en kayda değer sekizi seçilerek oluşturuldu. Aktris ve aktörlerin son beş yıldır geçerli olan bilgilerinin kullanılması ise listenin tek istisnası oldu.

KRİTERLER NE?
Hollywood’un en değerli 100 ismi arasına seçilen oyuncuların belirlenmesinde kullanılan kriterler şöyle:
1- Yerli gişe hasılatı: Yalnızca oyuncunun başrol veya güçlü bir yardımcı rolde oynadığı filmlerin ülkesinde elde ettiği gişe gelirleri toplandı. Fakat tüm bu gelirlerin toplanıp ortalamasının alınması yerine, gelir listesinin ortasındaki değer gerçek gişe rakamı kabul edildi.
2- Uluslararası gişe hasılatı: Yerli gişe hasılatında uygulanan metod, burada da uygulandı.
3- Stüdyo değeri: En çok kazanan beş stüdyoya listesi verilen oyunculara şirketlerine kazandırma potansiyelleri üzerinden 1’den 10’a kadar puan vermeleri istendi. Daha sonra tüm stüdyoların listeleri bir araya getirilip ortalama değerleri alındı.
4- İyi şöhret: ABD’nin pazar araştırma şirketi E-Poll’ün bir oyuncunun halk tarafından ne kadar sevildiğini düzenli olarak ölçen geniş kapsamlı anketlerinden yararlanıldı.
5- Oscar ödülleri: Bir filmin Oscar kazanması onu en çok kazandıran filmler arasına sokmaya her zaman yetmese de Akademi tarafından verildiği için hala oyuncuların değerini belirlemede büyük etkiye sahip. Liste için, Oscar’a aday gösterilen her bir oyuncuya 1, ödül alanlara ise 2 puan verildi.
6- Eleştirmen puanları: ABD’nin ünlü film puanlama sitesi Metacritic’teki veriler kullanıldı.
7- Dergi kapakları: Oyuncuların Vanity Fair, GQ, Vogue gibi dünyanın önde gelen 32 dergisine kapak olma oranı çıkarıldı.
8- Tabloid değeri: Vulture sitesi, en ünlü dedikodu yayınlarının üç ünlü editöründen okuyucuların ilgisine göre oyuncular için 1 ila 10 arasında puanlama yapmasını istedi.

En değerli 10 isim
Bir zamanlar herhangi bir filmin kastına girmek için bile zorlanan Robert Downey Jr, 2008’de dünya çapında rekorlar kıran Iron Man (Demir Adam) filminden sonra yaptığı devam filmleri ve diğer işleriyle Hollywood’un en çok talep gören aktörlerinin başında gelmeye başladı. Downey Jr., o zamandan bu yana tam yedi filminde de ayrı ayrı başarıyı kucakladı. Listeye ilk 10’dan giren isimler arasında yalnızca iki tane aktris yer aldı. Angelina Jolie, uluslararası gişe hasılatı ve dergi kapağı olma oranıyla rakip aktrislere fark atarken, Meryl Streep ise en fazla Oscar adaylığı ve ödülü sayesinde en değerli 10 Hollywood yüzünden biri oldu.

Hollywood’un zirvesinde Robert Downey Jr var

Uluslararası gişe hasılatı en yüksek olan isimler:
1- Daniel Radcliffe
2- Shia Labeouf
3- Taylor Lautner
4- Robert Downey Jr.
5- Will Smith
6- Chris Hemsworth
7- Kristen Stewart
8- Johnny Depp
9- Angelina Jolie
10- Brad Pitt

En iyi şöhrete sahip isimler:
1- Sandra Bullock
2- Clint Eastwood
3- Jason Statham
4- Denzel Washington
5- Liam Neeson
6- Robert De Niro
7- Will Smith
8- Tom Hanks
9- Reese Witherspoon
10- Mila Kunis

Sandra Bullock, Leonardo DiCaprio, Tom Cruise, Cameron Diaz, Vin Diesel, Natalie Portman, Julia Roberts, Jennifer Aniston, Gerard Butler, Scarlett Johansson, Kate Winslet, Sean Penn, Charlize Theron, Blake Lively gibi isimlerin de yer aldığı listede sekiz ayrı kriterin de birincisi farklıydı.

Kısıtlamadan muaf turistler güzel havanın keyfini denizde çıkardı ANTALYA'nın Alanya ilçesinde hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan turistler, güzel havanın keyfini plajlarda güneşlenerek ve denize girerek çıkardı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet