Gündem İBB Başkan Adayı Murat Kurum'dan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'a ziyaret

İBB Başkan Adayı Murat Kurum'dan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'a ziyaret

17.01.2024 - 15:21 | Son Güncellenme:

Cumhur İttifakı’nın İBB Başkan Adayı Murat Kurum, Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray kulüplerini ziyaret etti.

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum seçim çalışmalarına devam ediyor.

Haberin Devamı

KURUM'UN BEŞİKTAŞ'A ZİYARETİ

Kurum, Beşiktaş Spor Kulübü’nü ziyaret etti. İBB Adayı Kurum’u Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Hasan Arat, Beşiktaş Spor Kulübü İkinci Başkan’ı Hüseyin Yücel, yönetim kurulu üyeleri Burak Aslan, Yalçın Ayaydın ve beraberindeki heyet karşıladı. Herkesle tek tek el sıkışan Murat Kurum, yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Ziyaret sırasında Başkan Arat tarafından Cumhuriyet’in 100’ncü, Beşiktaş Spor Kulübü’nün ise 120’nci yılı sebebiyle tasarlanan ve Kurum’un ismine özel 34 numaralı formalar hediye edildi. Ziyaret sonrasında ise Murat Kurum basın açıklamasında bulundu.

Bugün spor kulüplerini ziyaret ettiklerini söyleyen Kurum, "Hasan Başkanın yönetimiyle çok güzel istişarelerde bulunduk. Ve öncelikle kendisine yeni görevinde başarılar dilerim. Beşiktaşımız 120 yılı aşkın bir maziye sahip, ülkemizin en güzide kulüplerimizden biri. Beşiktaşımız özellikle futbol alanında büyük başarılar kazanmış, ülkemizi, milletimizi gururlandırmış bir kulübümüz. Ülkemizin marka değeri olan spor kulüplerinin yanında olmaya gayret gösterdik. Bakanlık döneminde TOKİ başkanlığı eliyle biz ülkemizde UEFA standartlarına uygun 19 tane stadyum inşası gerçekleştirdik. Yine bir çok spor salonunu inşa ettik. Yine İstanbul'da gençlerimizin spor yapabilmesi için Abdi İpekçi Spor Salonu'nun inşasını da yürütüyoruz. Bu manada hep kulüplerimizin yanında olmuş, destek vermiş bir kardeşimizim. Bize ne zaman Beşiktaşımız, Fenerbahçemiz, Galatasarayımız gelse orada tesisleşme adına yapılması gereken ne varsa yapıyor, projelerimizin gerçekleşmesi adına elimizi taşın altına koyuyoruz.

Haberin Devamı

İBB Başkan Adayı Murat Kurumdan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaraya ziyaret

Kıymetli başkanımızla yaptığımız konuşmada da 1 Nisan sabahı da Beşiktaş Spor Kulübümüzün tesisleşmesi alt yapı tesislerini güçlü bir şekilde kurabilmesi yeni Sergen Yalçınlar, Metin Ali Feyyazların yetişebilmesi için de İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak elimizi taşın altına koyacağımızı ifade ettik. Biz sporun yanında olmaya devam edeceğiz. Beşiktaş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklı olanını severim" sözünü yerine getiren bir kulübümüzdür. Biz de aynı duygularla zeki, çevik, ahlaklı Türk gençliğini yetişmesi alanında da elimizden gelen her şeyi yapmak durumundayız. Biz göreve geldiğimizde her türlüğü desteği gençliğimize İstanbulumuza vereceğimizi kıymetli başkanımıza ifade ettik" dedi.

Haberin Devamı

"İSTANBUL'U SPOR ŞEHRİ YAPACAĞIZ"

İstanbul'un bir çok medeniyeti kültürü birleştiren bir şehir olduğunu söyleyen Kurum, "Bizim amacımız bu medeniyetin, sanatın, kültürün içinde İstanbul'u bir spor şehri yapmak. İstanbullular her sabah ama Beşiktaş meydanında ama Kadıköy sahilinde ama mahallelerin içinde kuracağımız spor tesislerinde aileleriyle birlikte huzur içinde yürüsünler spor yapsınlar. Ve buralardaki alt yapı tesislerimizde amatör spor kulüplerimizle büyük kulüplerimizi birleştirip o kardeşlik hukukunu mahalleye çekmek istiyoruz. Bizim yeni Sergen Yalçınlar, Metin Ali Feyyazlar yetiştirmemiz gerekiyor. Biz yeni sporcularımız yetiştirmek için belediye olarak her türlü sorumluluğu üstleneceğiz, İstanbul'u spor şehri yapacağız. Ve olimpiyat şehri olması adına da adımlarımızı atacağız. İstanbul'un olimpiyat şehri olabilmesi adına da bu tesisleşmeyi yapıyor olacağız. İstiyoruz ki burada büyük spor organizasyonları yapalım. Aynı zamanda bu tesisler spor turizmini de destek sağlamış olacak ki spora gelen turistimiz diğer turistimize oranla 3-4 kat daha fazla harcama yapıyor. Bu da İstanbul'un doğrudan üretimine, ticaretine, istihdamına katkı da bulunacak. Tabi biz spor kulüplerimizle içiçe olacağız. Tüm spor kulüplerimiz çözüm ortağımız olacak. 3 büyük kulübümüzün dışındaki kulüpleri de canlandıracak anlayışı İstanbul'a yansıtıp burada gençlerimiz, kızlarımız, kadınlarımız sokakta güvenle spor yapacaklar. İstanbul'u spor şehri yapacak gerekli adımları atacağız" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Maç giriş ve çıkışlarında yaşanan trafiğe ilişkin de konuşan Kurum, "Trafik çilesi sadece taraftarın değil tüm İstanbullunun yaşadığı bir durum. Trafik sorununun çözümü ilişkin gerekli adımları hızlı bir şekilde acil eylem planları çerçevesinde atacağız. Beşiktaş taraftarı maça gelen tüm kardeşlerimiz güven, huzur içerisinde ve zamanında maça yetişebilecekler. Gelip burada saatlerce beklemek zorunda kalmayacaklar buna ilişkin de projelerimiz var zamanı gelince açıklayacağız" dedi.

Haberin Devamı

İBB Başkan Adayı Murat Kurumdan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaraya ziyaret

MURAT KURUM'A 100. YIL FORMASI HEDİYE EDİLDİ

Ziyaretin ardından açıklama yapan Beşiktaş Spor Kulübü Başkanı Hasan Arat, “Kurum’un 120 yıllık Beşiktaş kulübünü ziyaret etmesi bizler için fevkalade anlamlıdır. Kendilerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında camiam adına başarılar diliyorum. Bu ziyareti anlamlı oldu. Kendilerine 100. Yıl formamızı hediye ettik. Kulübümüz ile ilgili bilgiler verdik” dedi.

İBB Başkan Adayı Murat Kurumdan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaraya ziyaret

KURUM'UN GALATASARAY'A ZİYARETİ

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum seçim çalışmalarına devam ediyor. Kurum, Galatasaray Spor Kulübü’nü ziyaret etti. İBB Adayı Kurum’u Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek ve beraberindeki heyet karşıladı. Herkesle tek tek el sıkışan Murat Kurum, kulübün yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Ziyaret sırasında Başkan Özbek tarafından Cumhuriyet’in 100’ncü yılına özel tasarlanan forma hediye edildi. Ziyaret sonrasında ise Murat Kurum basın açıklamasında bulundu.

11 ilin etkilendiği 6 Şubat'ta depreminde tüm spor kulüplerinin ve vatandaşların birlik ve beraberlik duygusu için seferber olduğunu hatırlatan Kurum, "Acılarımız ortak olduğu için tüm spor kulüplerimiz ve 85 milyon kardeşimiz deprem bölgesine akın etti. Orada depremzede kardeşlerimize yardım edebilmek için seferber oldu. Hızlı bir şekilde de dünyada eşi benzeri olmayan bir seferberlik anlayışıyla milletimiz tek yürek oldu ve 11 ilimizi ayağa kaldırmak depremzede kardeşlerimizi en hızlı şekilde eski hayatlarına döndürmek için büyük mücadele verdiler. Kulüplerimiz o kadar finansal yükleri olmasına rağmen gerek konteyner kent gerek kalıcı konutlar konusunda takdire şayan bir duruş sergiledi. Bu manada da spor kulüplerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyorum" dedi.

"İSTANBUL'U BİR SPOR ŞEHRİ YAPMAK İSTİYORUZ"

Galatasaray'ın çok köklü bir kulüp olduğunu ifade eden Kurum, "Galatasaray 100 yılı aşkın bir geçmişi olan başarılı olan hepimizin göğsünü kabartan bir kulübümüz. İstanbul'u bir spor şehri yapmak istiyoruz. Bunun için büyük spor kulüplerimizle İstanbul'un dinamikleriyle her mahallede, her sokakta spor tesisi olsun istiyoruz. Burada büyük spor kulüplerimizle amatör spor kulüplerimizi birleştireceğimiz. Onlara destek vereceğimiz gençlerimizi yetiştireceğimiz tesisleri hızlı bir şekilde inşa bizin için çok değerli. Mahallelerimizde gençlerimizin, kadınlarımızın güvenli huzurlu spor yapabilecekleri tesislerin inşasını gerçekleştireceğiz. İstiyoruz ki burada başarılı gençler yetişsin. Ay yıldızlı bayrağımızı dalgalandırsın bizim göğsümüz kabarsın. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de geçmişten yana buyana olduğu gibi bundan sonra da aynı anlayışla kulüplerimize destek olacağız. Gençlerimizin sayısı artıkça sporun kardeşlik, dostluk ve birleştirici ruhunun İstanbul'un her yerinde daha güçlü yaşanacağına inanıyorum. Bunun için de biz verdiğimiz tüm sözleri tutmaya gayret gösterdik. Bizi bilenler şöyle tarif eder. 'Murat Kurum bir söz veriyorsa o sözü tutmanın gayreti içinde olur. O söz verdiyse o bir şekilde gerçekleşir. Ben de buradan tüm İstanbul gençliğimize söz veriyorum ki her mahallesinde spor yapabileceğiniz tesislerin inşasını kulüplerimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Ve olimpiyat şehrimizin alt yapısını böyle hazırlayacağız. Avrupa şampiyonalarını İstanbulumuz'da yapacağız. İstanbulumuz spor turizmini artıracağız" ifadelerini kullandı.

İBB Başkan Adayı Murat Kurumdan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaraya ziyaret

"SONUNDA KUPAYI HAK EDEN ALACAK"

Fenerbahçe ve Galatasaray arasındaki şampiyonluk yarışını da değerlendiren Kurum, "İki başaralı kulübümüz dişe diş bir mücadele gerçekleştiriyorlar. İnşallah hak eden kazansın diyoruz. Beşiktaşımız da İnşallah toparlanacaktır. Bizim tuttuğumuz, gönül verdiğimiz takımlar farklı olabilir ama bu birlik ve beraberlik her şeyden öte. Birliğimizi ve beraberliğimiz hep birlikte koruyacağız. Ve göğsümüzü takımlarımız kabartacak. İnşallah işin sonunda da hak eden kupayı alacak. Orada da şampiyon olmuş kulübümüzü alkışlayacağız. Destekleyeceğiz onun sevincine destek olacağız" diye konuştu.

"BEN İSTANBUL'UN TÜM LULÜPLERİNİN TARAFTARIYIM"

Hangi takımın taraftarı olduğunun sorulması üzerine Kurum, "Bizim de gönül verdiğimiz bir takım var ama Ben İstanbul'un tüm kulüplerinin taraftarıyım. Bunu sözle değil icraatla de göstereceğim, 1 Nisan sabahı tüm İstanbullar, spora gönül vermiş tüm kardeşlerimiz görecektir. Bir telefon kadar başkanlarımıza kulüplerimize yakın olacağız. Spor için yapılması gerekenleri hayata geçireceğiz. Bundan önce böyle yaptık. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz" diye konuştu.

"ŞAHSİ KANAATİM SAYIN BAKAN'IN İSTANBUL İÇİN BİR ŞANS OLDUĞUDUR"

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, “Sayın Bakan’ın bu seçimlerle ilgili Galatasaray’a yapacağı projeler ile ilgili çok doyurucu bilgiler aktardı. Sayın Bakan ile Galatasaray olarak buluşmamız bundan 7-8 yıl öncesine kadar gidiyor. Özellikle kendisinin 6 Şubat’taki deprem felaketinde çok yakın bir iş birliğimiz oldu. Galatasaray olarak depremin birinci gününden itibaren Bakanımız ile birlikte oradaydık. Galatasaray’ın yapması gerekenleri kendisi ile her gün istişare ettik. Bu manada orada verdiğimiz hizmetin öncülüğünü de kendisi yapmış oldu. Büyük bir konteyner kent yaptık. Şuan orada yaşam devam ediyor. Bölgeden verilen göç sebebiyle kendisi bana kalıcı konutun önemli olduğunu söyledi. Biz de Galatasaray olarak 300 tane kalıcı konutun yapımını üstlenebileceğimizi söyledik. Bununla ilgili de bir protokol yaptık. Özellikle kalıcı konutlarla ilgili projeler devam ediyor. Bundan sonraki faaliyetlerimizde depremin yaralarını sarmak, oradaki vatandaşlarımıza gereken ilgiyi ve desteği göstermek için Galatasaray her zaman hazır. Bugüne kadar Sayın Bakanımıza verdiğimiz sözleri yerine getiriyoruz. Sayın Bakanımızın İstanbul’a bakış açısını ben çok iyi biliyorum. Şahsi kanaatim Sayın Bakan’ın İstanbul için bir şans olduğudur. Özellikle İstanbul’un ihtiyaçları çerçevesinde sürdüreceğinden ben son derece eminim. Bu konu ile ilgili olarak 31 Mart seçimlerinin Türkiye için, İstanbul için hayırlı olmasını diliyorum. Sayın Bakanıma da başarılar diliyorum” dedi.

İBB Başkan Adayı Murat Kurumdan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaraya ziyaret

KURUM'UN FENERBAHÇE'Yİ ZİYARETİ

Melihcan ÇALIŞKAN-Burak KESKİNCİ / İSTANBUL, (DHA)-AK Parti İBB Başkan Adayı Murat Kurum, Fenerbahçe Spor Kulübü'nü ziyaret etti. Ziyaret sonrası Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ile birlikte basın açıklaması yapan Kurum, "Her yıl İBB olarak 'İstanbul Cup' turnuvası düzenleyeceğiz, büyük kulüplerimiz, sezona hazırlıklar noktasında maçlar yapacak bu turnuvada tüm İstanbullularla birlikte gelecek sezonlara hazırlık yapacağız gençlerimize bu manada motivasyon vermiş olacağızö dedi. Galatasaray-Fenerbahçe arasında oynanacak Süper Kupa Finali için de öneride bulunan Ali Koç ise, "Süper Kupa'nın da deprem bölgesindeki şehirlerden birinde yapılmasını da bir öneri olarak sizin sayenizde, huzurunuzda kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, Kadıköy'de Fenerbahçe Spor Kulübü'nü ziyaret etti. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç tarafından karşılanan Kurum, görüşmeleri sonrasında Başkan Ali Koç ile birlikte basın açıklaması yaptı. Kurum, "Biz elimizi deprem bölgesinden hiç çekmeyeceğiz dedik, 85 milyon kardeşiz dedik. Bu kardeşliğimizi de 11 ilimiz ayağa kalkana kadar sürdüreceğiz dedik. Hem Kulüpler Birliği, hem Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı olarak böylesi bir organizasyonda öncülük edecek. TFF'nin uygun gördüğü tarihte tüm İstanbullu kardeşlerimizle bir kez daha 11 ilimize oradaki vatandaşlarımıza onları unutmadığımızı İstanbullu olarak hatırlatacağız. Her yıl İstanbul'da daha önce TSYD olarak bildiğimiz bir kupamız vardı biliyorsunuz. Sezon öncesi, tüm kulüplerimiz hazırlık yapardı. sayın başkanımız da onunla ilgili hatıralarını da anlattı. Her yıl İBB olarak 'İstanbul Cup' turnuvası düzenleyeceğiz, büyük kulüplerimiz, İstanbul kulüplerimiz sezona hazırlıklar noktasında maçlar yapacak bu turnuvada tüm İstanbullularla birlikte gelecek sezonlara hazırlık yapacağız gençlerimize bu manada motivasyon vermiş olacağız bu müjdeyi de tüm İstanbullu kardeşlerimizle paylaşmak istiyorum" diye konuştu.

"HUZUR VE ZEVK DUYACAĞIMIZ MAÇLARIMIZI YAPMIŞ OLACAĞIZ"

Kurum, "Fenerbahçe'miz 100 yılı aşkın bir geçmişe sahip, kıymetli bir takımımız. Tarihinde hep başarılarla anılmış ve her zaman milyonlarca taraftarının gönlünü fethetmiştir. Tabi, Fenerbahçe sadece bir takımdan ibaret değil, baktığınızda birçok branşta yarışan ülkemizi gururlandıran bir kulübümüz. Nasıl ki bakanlığımızda aynı anlayışla çalıştık. Türk sporu için 19 stadyumun inşasını gerçekleştirdiysek yine kulüplerimizin ihtiyaçlarına yönelik her türlü altyapıyı tesis ettiysek, göreve geldiğimizde yine takımlarımızla çok büyük bir uyum ahenk içerisinde güle oynaya maça gideceğimiz, huzur ve zevk duyacağımız maçlarımızı yapmış olacağız. İstanbul'umuzu, yeni statları, spor merkezleri, şehrin her yeri ve mahallesine yayılan spor alanlarıyla donatıyor olacağız" şeklinde konuştu.

"SÜPER KUPA FİNALİ DEPREM BÖLGESİNDEKİ BİR ŞEHİRDE YAPILSIN"

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, "Çetin bir seçim süreci başlıyor, güzel bir yarış olsun, sadece İstanbul değil ülkedeki bütün belediye seçimleri hayırlı uğurlu olsun, Sayın Bakanımıza da bu çabalarında bu yarışta başarılar diliyoruz" dedi. 6 Şubat Depremi sürecini hatırlatan Ali Koç, "Bu acının birinci yıl dönümü. Bundan 20-21 gün sonra, beraber ne yapabiliriz dedik. O hafta maçları takiben 5 Şubat, 6 Şubat ama mümkünse 5 Şubat'ı hedefliyoruz. İstanbul'daki büyük kulüplerin veteranları, futbolu yeni bırakmış, ülke çapında tanınan futbolcularıyla güzel bir turnuva yapıp, buradan yaratılacak kaynağı orada spor alanlarına ayırmak. Oradaki vatandaşlarımızı unutmadığımızı, unutmayacağımızı gösterecek bir etkinliğe hep beraber imza atmak istiyoruz. TFF Başkanımızla da konuştuk, o da takvimsel çalışmasını yapacak. İnşallah omuz omuza bu organizasyonu yapabiliriz, bakarsınız öyle başarılı olur ki geleneksel bir organizasyon haline gelir. Süper Kupa'nın da deprem bölgesinde etkilenen şehirlerden birinde yapılmasını da bir öneri olarak sizin sayenizde, huzurunuzda kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

İBB Başkan Adayı Murat Kurumdan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaraya ziyaret