Geri Dön

İETT’nin sürücüsüz aracının hızı 45 km

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde düzenlediği ‘Dünya Akıllı Şehirler Kongresi 18’in açılışında İETT ‘2023’ adlı sürücüsüz aracını tanıtmıştı.

İETT’nin sürücüsüz  aracının hızı 45 km

Sürücüsüz araç projesinin detayları belli oldu. Aracın imalat çalışmaları Bursa’da karoser fabrikasında, Kocaeli Teknopark’ta ve İkitelli’deki İETT garajında gerçekleştirildi. 4 tasarım arasından seçilen “nostaljik tramvay” görünümlü sürücüsüz aracın üretimi tamamlandı. Şarj süresi 4.5 - 9 saat arasında değişen aracın, 75 kilometrelik menzile sahip olduğu belirtildi. Saatte 45 kilometre hıza ulaşan, tek yönlü sürüş ve geri manevra yapabilen araç, trafiğe kapalı alanlarda ve belirlenen güzergâhlarda çalışmak üzere tasarlandı. Taşıma kapasitesi 14 kişi olan aracın genişliği 2 metre, uzunluğu 5.5 metre. Sürücüsüz araç önceden belirlenen ve hafızasına yüklenen rotada gidebiliyor. Aracın bulunduğu konumu algılamasını sağlayan GPS, kamera ve sensörler etkin olarak kullanılıyor. Yüzde 74 oranında yerli mühendislik ürünü olan sürücüsüz araç, ilk etapta fuar gibi kapalı alanlarda hizmet verecek. l DHA

Enkaz altındaki Buse kurtarıldı!Bakan Pakdemirli'nin 283 sokaktaki enkaz altından konuştuğu Buse Hasdemir 9,5 saat sonra kurtarıldı. Enkaz altından yaklaşık 9,5 saat sonra çıkarılan Buse Hasyılmaz, ambulansla hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber