Geri Dön

İftar sofralarının vazgeçilmez tatlısı yassı kadayıf

Malatya'da, hamurun pişirilmesinin ardından kızartılıp şerbete batırılarak hazırlanan yassı kadayıf, iftar sofralarının vazgeçilmezi arasında bulunuyor.

İftar sofralarının vazgeçilmez tatlısı yassı kadayıf

İçerisine tercihe göre ceviz, fındık, fıstık, kaymak gibi ürünler de  konulan tatlı ramazanda da yoğun talep görüyor.

 Kente gelenlerin tercih ettikleri tatların başında gelen yassı  kadayıf, un, maya ve yumurtanın yaklaşık 20 dakikalık lezzet yolculuğunun  ardından damaklarda unutulmaz bir tat bırakıyor.

Yılın her günü satılan ve yöre halkı tarafından tercih edilen yassı  kadayıf, ev sahipleri ve konukları için baklavaya alternatif de oluşturuyor.

Yassı kadayıf imalathanesi işleten Mehmet Emin Doğan yaptığı açıklamada, babası ve amcalarından öğrendiği mesleğini 30 yıldır sürdürdüğünü söyledi.

Doğan, yassı kadayıfın hamuru için 3 çeşit un ve maya kullandıklarını  belirterek, "Yassı kadayıf, ramazan ayının olmazsa olmazıdır. Hemen hemen her gün  alıp iftar için evine götüren müşterilerimiz var. Malatya'da ramazan ayı denilince akla yassı kadayıf gelir. Malatya için bir kültürdür. Başka şehirlerde  de belki yapılabilir ama Malatya'nın yerini tutamaz. Dışarıdan Malatya'ya  gelenler gelir, yassı kadayıfını alır öyle gider." ifadelerini kullandı.

"TALEP YÜZDE 90 ARTTI" 

Yassı kadayıf ustası Ramazan Boğa ise yassı kadayıfın kentte yoğun olarak tüketildiğini belirtti.

Ramazan ayının gelmesiyle halkın tatlıya daha çok talep gösterdiğini  aktaran Boğa, "Malatya'ya özgü bir tatlıdır. Son zamanlarda yassı kadayıfı  çeşitlendirmeye de başladık. Cevizli, fıstıklı, kaymaklı, sütlü ve aromalı  yapıyoruz. Hafif olduğu için ilgi de çok yoğun, vatandaşlar gayet memnun. Ramazan  ayında talep yüzde 90 arttı." diye konuştu.

Boğa, iş yerlerinde yeni tip corona virüs (Kovid-19) tedbirleri  kapsamında gerekli tedbirleri aldıklarını da ifade etti.

Müşterileri dükkana girmeden önce kolonyayla karşıladıklarını belirten  Boğa, "Hijyene de dikkat ediyoruz. Corona virüs önlemleri kapsamında girişte  müşterilere kolonya veriyoruz. Yoğunluğu önlemek için içeriye sırayla alıyoruz.  Elemanlarımız maske ve yüz siperliği takıyor." diye konuştu.

 

 

İzmir'de bıçaklı saldırıİzmir'in Bornova ilçesinde Volkan Kaplan (38), evine gelen H.O. ve S.G. ile görüşmek üzere kapının önüne çıktı. Kısa sürede taraflar arasında çıkan kavgada vücuduna aldığı 14 bıçak darbesiyle ağır yaralanan Kaplan, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Şüpheliler ise yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber