Geri Dön

İki kardeşin aynı odada yaşam savaşı

Beş buçuk yıldır ilik bekleyen Berensu, felç geçirdi, açık kalp ameliyatı oldu, akciğerleri kötü ve solunum cihazına bağlanıyor. Aynı odada yaşayan kardeşi Yiğit ablasına göre daha iyi ama her ikisine de ilik nakli gerekiyor.

İki kardeşin aynı odada yaşam savaşı

İzmir’de Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi immünoloji servisinde “kronik gramülatoz” teşhisiyle tedavi gören iki kardeş Berensu Öksun (6) ve Yiğit Öksun (5) ilik nakli bekliyor. Diyarbakır’da yaşarken 4 yıl önce İzmir’e taşınan Mübarek Öksun (28) ile Mizgin Öksun (24) çiftinin kızları Berensu, henüz 15 günlükken aşırı kusma ve vücutta döküntü nedeniyle Diyarbakır Çocuk Hastanesi’ne kaldırıldı. 20 gün sonra yoğun bakıma alındı, 1 aydan fazla solunum cihazına bağlı kaldı. Berensu 54 günlükken Ege Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edildi. Yaklaşık 5 aylıkken, immün eksikliği anlamına gelen “kronik gramülatoz” teşhisi konuldu. İlik nakli olması gerektiği, 5 aylıkken anlaşıldı. Ailesinde uygun ilik bulunamadı. Tam 5 yıldır ilik nakli olmayı bekleyen Berensu, bu sürede felç geçirdi ve açık kalp ameliyatı oldu. Damar tıkanıklığından beyninde hasar oluştu ve sol tarafına felç geldi. Akciğerleri de kötü durumda olan Berensu, solunum cihazına bağlanıyor. Bu arada kardeşi Yiğit’e de aynı teşhis konuldu. Yiğit’in durumu Berensu’ya göre iyi olsa da ona da yüzde 50 ihtimalle ilik nakli gerekiyor. Yiğit’in ağır seyreden ölümcül apseleri bulunuyor.

Destek çağrısı

Anne Mizgin Öksun, “Tek bir donör iki çocuğumu birden kurtarabilir. Çocukların doku tipi aynı olduğu için ikisine birden ilik bağışlayabilir. İlik bir organ değil ve bağışçıdan hiçbir şey eksilmiyor. Bu konuda insanların bilinçlenmesi gerekiyor. Ayrıca Berensu’nun her gün fizik tedavi görmesi gerekiyor. Benim sigortam yok. Sadece haftanın bir günü Rehabilitasyon Merkezi’ne gidebiliyoruz. O da yetmiyor. Duyarlı kişiler bu konuda yardımcı olabilir” dedi. HANDE NAYMAN İzmir DHA

Kırıkkale’de trafik kazasıKırıkkale’de hızını alamayan bir otomobil, kırmızı ışıkta bekleyen başka bir otomobile çarpması sonucu sürücü ağır yaralandı. İtfaiye ve sağlık ekipleri sürücüyü sıkıştığı yerden kurtarmak için zamanla yarıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber