Geri Dön

İki kroki bulundu

Ankara’da öldürülen iki DAEŞ’liyle ilgili konuşan Topaca, ‘Biri Dikmen diğeri Ak Parti kongresine eş zamanlı saldırı planı içindeydiler’ dedi

İki kroki bulundu

Ankara Valisi Ercan Topaca, önceki gün TOKİ Yapracık konutlarındaki bir evde öldürülen iki DAEŞ’li teröriste düzenlenen operasyona ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Ses getirecek eylem

İstanbul’da yakalanan DAEŞ üyesi Azeri uyruklu Ebu Hüseyin Celilov’un takibi sonrası iki teröriste ulaştıklarını dile getiren Topaca, “İstanbul’dan araç kiralayarak Ankara’ya doğru yola çıkmışlar. Yapracık’ta bir eve yerleştirildikten sonra takip başladı ve Ebu Celilov gözaltına alındı. Celilov’u takip, Ankara’daki eve yerleştirip İstanbul’a döndükten sonra gerçekleşiyor. İstanbul ve Ankara polisinin ortak çalışmasıdır. Hazırlıklarımızı yaparak zaman kaybetmeden gece 2-3 sularında operasyon düzenledik” dedi. Teröristlerin parmak izi kaydı bulunmadığı için kimliklerinin henüz tespit edilemediğini belirten Topaca, evde bazı mühimmatların yanı sıra birçok dijital malzemenin de ele geçirildiğini kaydetti. Evde yapılan incelemelerde iki kroki çıktığını ifade eden Topaca, “Ses getirecek, ülkede kaos oluşturacak bir eylem istediklerini anlıyoruz. Eş zamanlı olarak, aynı anda iki eylem planlamışlar. Evden çıkan iki krokide biri Dikmen tarafında bir bölgede, biri de Ak Parti kongresi olarak saldırı hazırlığında olduklarını görüyoruz. Yüzlerce insanın ölümüne sebep olacak bir eylem hareketi içinde gözüküyorlardı” dedi.

‘Sinir uçlarına dokunacak yerler’

“Dikmen’de hangi sivil toplum kuruluşuna saldırı planı planlanıyordu?” sorusuna, “Öldürülen teröristlerin eylem planı toplumun sinir uçlarına dokunacak yerlerdi” yanıtını veren Topaca, “İnsanları huzursuz etmemek için gerekli sivil toplum kuruluşlarını bu konularda uyaracağız” dedi. Ankara Emniyet Müdürü Mahmut Karaaslan, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmelerde DAEŞ’in genel eylem planlarını ortaya koydukları illegal Türkçe yayın organları bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu ( 2 Aralık 2020 )Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu paylaştı. Türkiye'de son 24 saatte 183 bin 624 Kovid-19 testi yapıldı, 31 bin 923 kişinin testi pozitif çıktı, 193 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 5 bin 502 oldu, son 24 saatte 4 bin 821 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 414 bin 141'e yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet